Categories: Aktualności - Porady
      Date: lis 27, 2011
     Title: Piesi użytkownicy dróg będą mieli reprezentację swoich interesów

Każdy, z ponad 38 milionów Polaków, częściej niż pojazdem porusza się pieszo i mimo, że zagrożenie pieszych na drogach w Polsce jest zdecydowanie wyższe, aniżeli w innych krajach Unii Europejskiej, to wciąż piesi nie są traktowani jak pełnoprawni użytkownicy dróg.Piesi użytkownicy dróg będą mieli reprezentację swoich interesów


    23 listopada 2011 roku w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego odbyło się spotkanie grupy inicjującej powołanie Stowarzyszenia, którego celem jest ograniczenie liczby ofiar wśród pieszych uczestników ruchu drogowego.

    Każdy, z ponad 38 milionów Polaków, częściej niż pojazdem, porusza się pieszo i mimo, że zagrożenie pieszych na drogach w Polsce jest zdecydowanie wyższe, aniżeli w innych krajach Unii Europejskiej, to wciąż piesi nie są traktowani jak pełnoprawni użytkownicy dróg. W 2010 roku odnotowano 11 286 wypadków z udziałem osób pieszych (29% ogółu), w których zginęło 1 245 osób (31,9% ogółu), a 10 826 odniosło obrażenia ciała (22,1% ogółu).

    Przy projektowaniu, budowie, modernizacji i utrzymaniu dróg uwzględnia się w pierwszej kolejności potrzeby i bezpieczeństwo kierujących pojazdami mechanicznymi, natomiast problematyka bezpieczeństwa pieszych jest marginalizowana.

    Jednym z inicjatorów powołania stowarzyszenia jest były Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. W spotkaniu w Instytucie Transportu Samochodowego uczestniczyli między innymi: dyrektor ITS dr inż. Andrzej Wojciechowski, poseł Michał Szczerba, dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jacek Zalewski, dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP Marek Fidos, przedstawiciele Policji, adwokatury, instytucji i organizacji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego. Choć nieobecni na spotkaniu, inicjatywę popierają posłowie Beata Bublewicz i Janusz Piechociński.
    Główne cele działania Stowarzyszenia przedstawił Janusz Popiel, prezes „Alter Ego-Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych”:

    Uczestnicy spotkania podpisali list intencyjny w sprawie powołania w Polsce organizacji zajmującej się reprezentowaniem interesów pieszych uczestników ruchu drogowego.Polub Nas na Facebook-u :-)