Categories: Aktualności - Podstawy prawne - Porady
      Date: maj 11, 2011
     Title: Nowe przepisy dla rowerzystów

Prezydent RP podpisał długo oczekiwaną i dyskutowaną USTAWĘ z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która dotyczy przepisów obowiązujących w ruchu rowerowym.Nowe przepisy dla rowerzystów
USTAWA z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym
oraz ustawy o kierujących pojazdami    Prezydent RP podpisał długo oczekiwaną i dyskutowaną USTAWĘ z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która dotyczy przepisów obowiązujących w ruchu rowerowym.

    Według statystyk średnio rocznie na naszych drogach ginie 500 rowerzystów - cztery razy więcej niż przeciętnie w Unii Europejskiej. Rannych zostaje 5 tys. osób. Sejm w noweli wykreślił z dotychczas obowiązującej ustawy zapis nakazujący rowerzyście jadącemu prosto ścieżką rowerową ustąpienie pierwszeństwa samochodowi, który skręca z drogi poprzecznej.

    Nowelizacja wprowadza też w prawie polskim znaną od dziesięcioleci w krajach zachodnich śluzę dla rowerów – część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Dzięki śluzie rowerzyści wcześniej ruszają po zmianie świateł, są też lepiej widoczni dla kierowców.

    Nowe przepisy pozwalają też rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części – a nie tylko skrajnej prawej - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy, zmniejsza też ryzyko wymuszenia na jadącym prosto rowerzyście pierwszeństwa przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać z ronda.

    Nowelizacja sankcjonuje też jazdę rowerzystów obok siebie – np. rodzica asekurującego dziecko, kolarzy trenujących w peletonie. Pozwala na wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów. Jeżeli rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda, albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h – rowerzyście wolno jechać chodnikiem.

    To niewątpliwie ważne zmiany i koniecznie trzeba je upowszechnić zarówno wśród najmłodszych, jak też starszych rowerzystów, ale także wśród innych użytkowników dróg, przede wszystkim kierujących pojazdami samochodowymi. Rowerzysta, niechroniony użytkownik drogi, zapewne będzie egzekwował swoje szersze uprawnienia, a pozostali powinni to uszanować. Może dobrym pomysłem jest przeprowadzenie specjalnych lekcji na ten temat we wszystkich klasach szkół podstawowych, gimnazjów, a nawet liceów oraz spotkań z rodzicami poświęconych tej tematyce?

    Jeśli nasi Czytelnicy przygotują scenariusze takich lekcji i zajęć, chętnie je opublikujemy w Portalu. Prosimy wysyłać je na adres e-mail:

redakcja@wychowaniekomunikacyjne.org

Tekst nowej ustawy w Załączniku.

Załącznik: USTAWA z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. pobierz ->>