Categories: Aktualności - Metodyk-Radzi - Porady
      Date: mar 23, 2011
     Title: Nasz gość radzi: podinsp. Rafał Batkowski, Pierwszy Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji

Drodzy Czytelnicy, zapraszamy do lektury naszej nowej rubryki pt. "Nasz gość radzi". O tym, jak zachować zasady bezpieczeństwa na drodze, na co zwracać uwagę, jak prowadzić edukację komunikacyjną itp., opowiedzą zaproszeni przez redakcję eksperci. Pierwszym naszym gościem jest podinsp. Rafał Batkowski, Pierwszy Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, który obiecał regularnie zabierać głos w najistotniejszych dla pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i kierujących pojazdami sprawach.Nasz gość radzi

Podinsp. Rafał Batkowski, Pierwszy Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji:    Za nami pierwszy dzień wiosny, po ponurych i mrocznych dniach jesieni i zimy coraz więcej słońca. Odkurzamy rowery, skutery, motocykle ale..., niestety, zbyt często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dni jeszcze dość krótkie, pogoda bardzo zmienna, a w nas czasami nadmiar optymizmu. Kierowcy jeszcze nieprzyzwyczajeni do „wysypu” jednośladów, rowerzyści wciąż nazbyt często bez wymaganego oświetlenia, a kierujący skuterami i motocykliści, po zimowej pauzie, zbyt ufni we własne umiejętności. To wszystko sprawia, że na naszych ulicach jest wciąż niebezpiecznie. Świat budzi się do życia, a na drogach giną ludzie. Policja więc prosi: zachowajcie ostrożność! Kierowcy nie powinni jechać zbyt szybko. Piesi nie powinni wchodzić na drogę, gdy nie mają pewności, że bezpiecznie przejdą przez jezdnię. Rowerzyści nie powinni wyjeżdżać na drogę, jeżeli na niej „nie błyszczą”.

    Wiosna to czas, kiedy z jakichś niewytłumaczalnych powodów wielu kierujących i pieszych nagle zapomina o obowiązujących przepisach ruchu drogowego. Kiedy dochodzi do tragedii, zawsze winien jest ktoś inny: to wina pieszego, bo nagle wszedł na ulicę. To wina kierowcy, bo jechał zbyt szybko.

    A może należałoby najpierw zapytać siebie: co ja zrobiłem, by uniknąć tej tragedii? Czy nie jechałem zbyt szybko? Czy przechodząc w ciemnym miejscu, w ciemnym ubraniu, mogę mieć do kierowcy pretensje, że mnie nie zauważył?

    Policja codziennie prowadzi działania, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. W wielu miejscach patrole prowadzą kontrole prędkości, trzeźwości, zatrzymują tych, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. W ten sposób chcą zdyscyplinować kierowców, a w konsekwencji zapobiec wielu wypadkom.

    Podejmujemy też liczne działania kontrolno-profilaktyczne, takie jak „Prędkość”, „Alkohol” i „Narkotyki”, „Pasy” i „Bus”, których celem jest egzekwowanie od kierujących stosowania się do ograniczeń prędkości, eliminowanie z ruchu pijanych kierujących, wyegzekwowanie od kierujących i pasażerów jazdy w pasach bezpieczeństwa czy ujawnianiu i eliminowaniu nieprawidłowości występujących w przewozie osób.

    Oprócz tych standardowych działań Mazowiecka Komenda prowadzi, często we współpracy z innymi instytucjami, wiele akcji, które mają wskazać i wyrobić dobre nawyki w zachowaniu na drodze. Do takich akcji należy kampania „Rowerem do szkoły – Rowerem ze szkoły”, która ma na celu promowanie roweru jako środka transportu oraz bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach; „Mazowiecka Drogówka dzieciom”, w ramach której prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci z wybranych szkół wiejskich na temat przepisów i zasad obowiązujących w ruchu drogowym oraz „Zabłyśnij na drodze”, której celem jest promowanie wśród pieszych i rowerzystów noszenia elementów odblaskowych.

    Szczególnie wart podkreślenia jest udział naszych policjantów w programie „Ratujemy i uczymy ratować", dzięki czemu 30 funkcjonariuszy zostało przeszkolonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przez instruktorów-wolontariuszy z Fundacji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy". To policjanci często są pierwsi na miejscu wypadku i ważne jest to, by potrafili udzielić ofiarom fachowej pomocy. Tych działań można by wymienić jeszcze bardzo wiele.

    W sprawę poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach zaangażowanych jest wiele instytucji, które w różny sposób, m.in. poprzez edukację czy poprawę infrastruktury drogowej, wspólnie z nami pracują na to, by było mniej wypadków.

    Mimo to statystyki są wciąż niezadowalające. Co prawda w latach 2009-2010 odnotowaliśmy bardzo istotny spadek liczby wypadków, ofiar śmiertelnych i osób rannych, mimo to nasze województwo wciąż jest na niechlubnym pierwszym miejscu w kraju pod względem ilości wypadków i liczby ofiar.

    Nawet, gdy na każdej drodze postawimy policjanta, nasze działania nie będą skuteczne, jeśli użytkownicy dróg nie zachowają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tylko nasza wspólna praca może przynieść efekty: Policji – kontrole na drogach i kompleksowa edukacja społeczeństwa, a użytkowników dróg – zachowanie rozsądku i nieprzymykanie oka na własne przewinienia. Droga to nie pole bitwy, gdzie może zwyciężyć tylko lepiej „uzbrojony” i silniejszy.

    Pamiętajmy, że nikt nie jest doskonały i każdemu może zdarzyć się jakiś błąd. Ale nauczmy się z tych błędów wyciągać wnioski. Wtedy nasze drogi będą bezpieczniejsze.
22 marca 2011 r.

podinsp. Rafał Batkowski

Pierwszy Zastępca
Mazowieckiego Komendanta
Wojewódzkiego Policji