Categories: Aktualności - Porady
      Date: pa 26, 2010
     Title: Plakaty, które ratują życie

Głównym celem konkursu plastycznego organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich” jest uwzględnienie głosu dzieci w dyskusji nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym.Plakaty, które ratują życie    Startuje 11. edycja konkursu plastycznego dla szkół podstawowych w ramach programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault - jednej z największych inicjatyw na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w ruchu drogowym w Polsce. Nagrodą główną dla zwycięzców jest wyjazd do Eurodisneylandu pod Paryżem i umieszczenie ich plakatu na billboardach w całym kraju.

    Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu ilustrującego hasło przewodnie tegorocznej edycji - „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs ma charakter grupowy i jest przeznaczony dla całych klas, bądź zespołów, np. szkolnych kół przedmiotowych. Wybór techniki plastycznej jest dowolny – uczniowie mogą malować, rysować, kleić, bądź też zastosować wszystkie te techniki jednocześnie. Zwycięska klasa w nagrodę pojedzie do Eurodisneylandu pod Paryżem, a plakat jej autorstwa będzie promował bezpieczeństwo na billboardach w całej Polsce. Na przygotowanie plakatu szkoły mają czas do 1 marca 2011 r.

    Głównym celem konkursu plastycznego organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich” jest uwzględnienie głosu dzieci w dyskusji nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Najmłodsi mają okazję przedstawić na plakatach własne pomysły jak poprawić sytuację na polskich drogach – mówi Agata Szczech, Dyrektor Public Relations Renault Polska.


    Aby zgłosić się do konkursu, wystarczy wejść na stronę www.bezpieczenstwo.renault.pl i wysłać formularz zgłoszeniowy. Wskazówki do przygotowania zwycięskiej pracy znajdują się w ilustrowanej broszurze konkursowej, którą można pobrać ze strony internetowej. Inspiracją może też być platforma multimedialna umieszczona w serwisie Programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich”, zawierająca mnóstwo przydatnych informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prace konkursowe oceniać będzie w marcu 2011 r. jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytutu Transportu Samochodowego, patronów medialnych i organizatorów. Jury zakwalifikuje do finału 5 najlepszych prac, a także przyzna 25 wyróżnień. Finaliści będą rywalizować o nagrodę główną podczas finału krajowego konkursu, który odbędzie się w kwietniu 2011 r. w Warszawie.


    Konkurs plastyczny w ramach programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault jest organizowany już po raz jedenasty. W ubiegłorocznej edycji wzięli w nim udział uczniowie z 1328 klas z 383 szkół podstawowych z całego kraju, którzy nadesłali 1864 prace plastyczne. Od pierwszej edycji, która ruszyła w 2000 roku, do konkursu zgłoszono łącznie prawie 14 tys. prac. Zwycięzcą ubiegłorocznej, dziesiątej edycji konkursu została klasa IIa ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku (woj. śląskie). Podczas pobytu w Eurodisneylandzie polscy uczniowie mieli okazję obejrzeć plakaty przygotowane przez rówieśników z innych krajów i zaprezentować swoją pracę „Nawet na krótkie trasy, zawsze zapinaj pasy” przygotowaną pod kierunkiem wychowawczyni Teresy Zielonki. Udział w konkursie plastycznym w ramach programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault był dla nas fantastycznym przeżyciem. Marzyliśmy o wyjeździe do Francji i szczęście nam dopisało! – mówi Teresa Zielonka. Dzieci jednocześnie bawiły się i uczyły o bezpieczeństwie na drodze. Jestem przekonana, że dzięki konkursowi nikt z naszej klasy nie ulegnie wypadkowi drogowemu z własnej winy, bo wszyscy mają utrwalone przepisy ruchu drogowego – podsumowuje.

* * *

    Program edukacyjny „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym w Polsce i w Europie. Akcja składa się z trzech nieodłącznych elementów: konkursu plastycznego, bezpłatnych, innowacyjnych pakietów dydaktycznych dla dzieci i nauczycieli „Droga i Ja” oraz platformy multimedialnej, będącej interaktywnym kursem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Program wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, Komenda Główna Policji i Instytut Transportu Samochodowego. Akcja ma charakter międzynarodowy i jest realizowana od 2000 roku w 19 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 10 milionów dzieci, w tym 680 tys. z Polski. Szczegóły znajdują się na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl.