Categories: Aktualności - Podstawy prawne - Porady
      Date: pa  2, 2010
     Title: Pieszy na ścieżce rowerowej ma pierwszeństwo, gdy…
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS

Piesi powinni pamiętać, że mogą poruszać się drogą dla rowerów tylko w sytuacji, gdy nie ma chodnika lub pobocza, albo nie ma szansy na korzystanie z nich (np. są przebudowywane i wyłączone z ruchu). Wtedy jednak pierwszeństwo mają rowerzyści.Na drogach rowerowych często dochodzi do konfliktów pomiędzy rowerzystami i pieszymi. Ci ostatni powinni pamiętać, że mogą poruszać się drogą dla rowerów tylko w sytuacji, gdy nie ma chodnika lub pobocza, albo nie ma szansy na korzystanie z nich (np. są przebudowywane i wyłączone z ruchu). Wtedy jednak pierwszeństwo mają rowerzyści.

Kodeks drogowy przewiduje wyjątek od tej zasady - kiedy pieszym jest osoba niepełnosprawna, rowerzysta musi ustąpić mu pierwszeństwa. Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Jeśli jedzie po wspólnej (przeznaczonej dla jednych i drugich), musi ustąpić miejsca pieszym.

Kiedy nie ma drogi dla rowerów, powinien korzystać przede wszystkim z pobocza. Miłośnicy dwóch kółek muszą jednak pamiętać o obowiązującej zasadzie – zrezygnować z jazdy poboczem, jeśli utrudniałaby ona poruszanie się pieszym lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy rowerzysta nie może skorzystać z pobocza, bo np. stoją na nim auta), wolno mu korzystać z jezdni. Jest na niej dla niego zarezerwowana prawa strona. Rowerzysta, poruszający się po drodze dla rowerów, ma na niej pierwszeństwo przed pieszymi. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.

W Sejmie trwają też prace nad nowelą kodeksu drogowego (projekt jest po pierwszym czytaniu). Ma być przyjaźniej dla cyklistów i ich rodzin. Przewiduje się wprowadzenie m.in. legalnego wyprzedzania z prawej strony pojazdów jadących wolniej od cyklisty oraz pierwszeństwo jadących ścieżką rowerową. Kiedy będzie brzydka pogoda - śnieg, silny wiatr - rowerzysta będzie mógł skorzystać z chodnika. Nowe przepisy pozwolą też rowerzystom na jazdę środkiem pasa jezdni przed skrzyżowaniem, na którym jest prawoskręt. Chodzi o to, aby nie dochodziło do sytuacji, w których auto szybko wyprzedza rower z lewej strony, po czym gwałtownie skręca w prawo, a rowerzysta uderza w pojazd.Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS