Categories: Aktualności - Podstawy prawne - Porady
      Date: pa  2, 2010
     Title: Rowerzysta wjedzie na chodnik
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS

Rowerzyści będą mogli prawą stroną ominąć samochody stojące w korku, a podczas deszczu lub śnieżycy wjechać na chodnik. Takie udogodnienie dla rowerzystów przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym.Rowerzyści będą mogli prawą stroną ominąć samochody stojące w korku, a podczas deszczu lub śnieżycy wjechać na chodnik. Takie udogodnienie dla rowerzystów przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, który został skierowany do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Będzie więc możliwe stworzenie pasa ruchu dla rowerów na jezdniach i śluz rowerowych. Śluzy będą wyznaczoną częścią na jezdni przed skrzyżowaniem. Skorzystają z niej rowerzyści, by zająć na przykład lewy pas ruchu przed samochodem. Kierowcy skręcając w prawo, będą musieli przepuścić rowerzystów jadących po specjalnym pasie.

Projekt przewiduje, że rowerzyści będą mogli skorzystać z chodnika w razie złych warunków pogodowych, zagrażających bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Przepis ten ma mieć zastosowanie np. w trakcie ulewy, mgły czy śnieżycy. W okresie zimy zwolennicy dwóch kółek będą mogli poruszać się bezpieczniej z uwagi na to, że projekt przewiduje dopuszczenie używania opon z trwale w nich umieszczonymi elementami przeciwpoślizgowymi, np. kolcami. Wśród propozycji znalazły się także takie, jak możliwość przewożenia dzieci w przyczepce ciągniętej za rowerem, dostosowanej do przewozu osób. Obecnie dzieci przewożone są w specjalnych siodełkach montowanych do roweru.Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS