Categories: Aktualności - Porady
      Date: pa  2, 2010
     Title: Tablice rejestracyjne dla rowerów?
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS

Przepisy ruchu drogowego mówią, że po chodnikach powinni poruszać się tylko piesi. Potrącenie pieszego przez rowerzystę jest traktowane jako kolizja drogowa.Przepisy ruchu drogowego mówią, że po chodnikach powinni poruszać się tylko piesi. Potrącenie pieszego przez rowerzystę jest traktowane jako kolizja drogowa.

- Rowerzyści nie mogą jeździć po chodnikach. Chyba, że są to dzieci do 10. roku życia. Wyjątkiem są też miejsca, gdzie nie ma wyznaczonej ścieżki, a ograniczenie prędkości jest większe niż 50 km/godz. Szerokość chodnika w tym przypadku powinna wynosić co najmniej 2 m - wylicza mł. asp. Arkadiusz Arciszewski z KWP w Lublinie.

- Kara za złamanie przepisów dotyczących poruszania po chodniku wynosi 50 zł - informuje Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie. Generalnie rowerzyści są bezkarni, najczęściej uciekają z miejsca zdarzenia. Pojawiają się więc opinie, że problem rozwiązałyby tablice rejestracyjne. - Ułatwiłyby one identyfikację kierujących, tak samo, jak jest to z samochodami.

Pomysł jednak nie podoba się cyklistom. Grzegorz Mazur ze Stowarzyszenia "Rowerowy Lublin" twierdzi, że piraci chodnikowi to margines i dodaje, że pomysł z tablicami rejestracyjnymi nie jest trafiony. - Musielibyśmy od nowa rejestrować wszystkie rowery. Z chamstwem trzeba walczyć, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku - przekonuje Grzegorz Mazur. Podobnie uważają urzędnicy z lubelskiego magistratu. - Pomysł jest chybiony. W każdym domu jest często kilka rowerów. Więc idea rejestrowania każdego z nich nie spodobałaby się mieszkańcom. Myślę, że przy tej liczbie rowerów pomysł nie jest zbyt realistyczny. Urząd, w którym należałoby rejestrować jednoślady, pękałby w szwach. Nasza moc przerobowa jest za mała. Lepiej dbać o edukację jeżdżących rowerami, aby znali przepisy i zachowali kulturę jazdy - stwierdza Roman Gołębiowski, kierownik referatu rejestrowania pojazdów Wydziału Komunikacji.Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS