Categories: Aktualności - Porady
      Date: wrz 26, 2010
     Title: Jestem widoczny, jestem bezpieczny
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS

„Jestem widoczny, jestem bezpieczny” to hasło trwającej na terenie powiatu działdowskiego akcji prewencyjnej. Jest ona efektem współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej i policjantów z Działdowa.



„Jestem widoczny, jestem bezpieczny” to hasło trwającej na terenie powiatu działdowskiego akcji prewencyjnej. Jest ona efektem współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej i policjantów z Działdowa.

Głównym celem przedsięwzięcia jest wykształcenie u przedszkolaków nawyku noszenia kamizelek odblaskowych, a także dążenie do poprawy bezpieczeństwa dzieci uczestniczących w ruchu drogowym oraz propagowanie wśród najmłodszych uczestników świadomych i bezpiecznych zachowań na drodze.

Jesień oraz nadchodząca zima to pory roku, kiedy dzień jest najkrótszy. Co za tym idzie, rano dłużej jest ciemno, a zmierzch zapada szybciej. Również w ciągu dnia warunki atmosferyczne często zmieniają się. Ma to wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych, którzy niejednokrotnie idą do przedszkoli lub z nich wracają, gdy dookoła jest ciemno. Niejednokrotnie właśnie w tym czasie dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń drogowych z udziałem dzieci.

Działdowscy policjanci w trosce o dobro i bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców powiatu, corocznie przeprowadzają różne działania profilaktyczne, które mogą poprawić bezpieczeństwo dzieci. W tym roku policjanci konturują podjętą w roku ubiegłym współpracę z Caritas Diecezji Toruńskiej.

„Jestem widoczny, jestem bezpieczny” - pod takim hasłem ruszyła na terenie powiatu działdowskiego akcja prewencyjna. Działdowscy policjanci przeprowadzają spotkania edukacyjne w przedszkolach, propagując świadome i bezpieczne zachowanie na drodze. Akcją objęto 8 placówek znajdujących się na terenie powiatu. Ponadto w trakcie spotkań przedszkola otrzymają ogółem 240 kamizelek odblaskowych ufundowanych przez Caritas Diecezji Toruńskiej, które grupy przedszkolaków w jesienne i zimowe dni będą ubierać przed wyjściem na spacer. Akcja trwa przez tydzień.

Policjanci przypominają - w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych, szaro-czarnych kolorach bez elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w kamizelkę odblaskową czy też inny element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i.in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd, np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Rodzice! Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły kamizelki, odblaski nawet, jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie, gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych, niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.



Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS