Categories: Aktualności
      Date: sie 31, 2010
     Title: Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły, Rower to także pojazd

Młody człowiek uczestniczący w zakupie roweru zwykle jest przejęty jego wyglądem: kolorem, naklejkami, przerzutkami. Tymczasem nie to jest najważniejsze.Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły
Rower to także pojazd


    Bardzo często decyzja kupna roweru dla dziecka zależy od zasobności portfela rodziców. Drugim, zapewne równie istotnym argumentem, jest opinia przyszłego właściciela roweru, czyli naszego dziecka. Młody człowiek uczestniczący w zakupie roweru zwykle jest przejęty jego wyglądem: kolorem, naklejkami, przerzutkami. Tymczasem nie to jest najważniejsze. Rower to przecież pojazd, który porusza się po drogach i tak jak samochód musi spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem użytkownika.

    Elementy obowiązkowe roweru zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.).

    Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia, rower będący pojazdem uczestniczącym w ruchu drogowym powinien być wyposażony:


    Zagadnienia związane z prawidłowym wyposażeniem pojazdów reguluje także ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.). Artykuł 66 ust. 1 pkt 1 stanowi:
„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”.

    Mimo tych wszystkich przepisów, wielu rowerzystów na polskich drogach porusza się pojazdami, które nie mają obowiązkowego wyposażenia, a ich stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń.

    Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest właściwe oświetlenie. Włączenie świateł z przodu i z tyłu obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych, np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

    Każdy rower musi być też zaopatrzony w tylne światło odblaskowe, które trzeba dość często odkurzać, aby przy złej widoczności odbijało światła nadjeżdżających z tyłu pojazdów. Inny ważny element wyposażenia roweru to zawsze sprawne hamulce.

    Niestety, wymagań związanych z obowiązkowym wyposażeniem bardzo często nie spełniają nowe rowery, które można kupić w sklepach. Mimo to znajdują one nabywców. Kupujący wychodzą z założenia, że jeśli rower został dopuszczony do sprzedaży, to znaczy, że jest produktem bezpiecznym i spełnia wymogi określone w polskich przepisach. Jakże często się mylą!


    Brak świateł lub nieprawidłowe ich funkcjonowanie powoduje, że rowerzyści w porze wieczorno-nocnej, jak też podczas złych warunków atmosferycznych, są bardzo źle widoczni na drodze i narażeni na potrącenie przez inny pojazd. Nie zaszkodzi, jeśli na rowerze umieścimy dodatkowe naklejki odblaskowe - im więcej tym lepiej. W sklepach można kupić specjalne zestawy oświetlenia do roweru, łatwo się je montuje, a koszt takiego zestawu to 15-25 zł. Jednak z całą pewnością warto zainwestować w bezpieczeństwo dziecka.


Co rodzice powinni przekazać dziecku na temat jego roweru:
- Kask rowerowy zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty, albowiem podczas upadku głowa zawsze narażona jest na poważne urazy.
- Należy zachęcić dziecko, aby dokonywało przeglądu stanu technicznego swojego roweru, zwłaszcza świateł i hamulców. Jeśli ewentualne naprawy przekroczą jego możliwości, z pomocą powinni przyjść rodzice.
- Naucz dziecko, aby podczas złej widoczności, nawet w dzień uruchamiało światła w rowerze – z tyłu i z przodu.
- Bezpieczeństwo rowerzysty zwiększa kamizelka odblaskowa.
- Rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, wtedy łatwiej się nim kieruje.Pozostałe cztery części serii Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych znajdziesz poniżej.

  1. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. I więcej>>

  2. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. II więcej>>

  3. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. III: więcej>>

  4. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. IV: więcej>>

A także - Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły więcej>>