Categories: Aktualności - Porady
      Date: lip 22, 2010
     Title: B1 - Kategoria dla 16-latków
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS

Czy niepełnoletni mogą jeździć autem w ruchu drogowym?Pytanie: Czy niepełnoletni mogą jeździć autem w ruchu drogowym?
Odpowiedź: 16-latek może jeździć autem z prawem jazdy kategorii B1. Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do poruszania się autami, których masa własna nie przekracza 550 kg.

Pytanie: Jak zdobyć prawo jazdy kat. B1?
Odpowiedź: Aby je zdobyć, należy ukończyć odpowiedni kurs w szkole nauki jazdy. Niestety, nie w każdej jest to możliwe. Jeśli już uda się odnaleźć odpowiednią szkołę, można zapisać się na zajęcia nie wcześniej niż po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy, jednak egzamin może się odbyć najwcześniej w dniu 16. urodzin. Po odbyciu kursu (30 godzin lekcyjnych wykładów i 30 godzin zegarowych za kierownicą) oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego i przejściu badań lekarskich, przyszły kierowca może zapisać się na egzamin państwowy. Ponieważ WORD-y nie dysponują swoimi pojazdami kategorii B1, trzeba zapewnić samochód do przeprowadzenia egzaminu. Usługę wypożyczenia oferują autoszkoły. Sam egzamin przebiega tak, jak na kategorię B. Najpierw należy zdać teorię (test), a następnie zaliczyć część praktyczną na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Jeśli uda się zdać egzamin, po ok. 2 tygodniach można odebrać prawo jazdy B1. Co ważne: jeśli po ukończeniu 18 lat zdecydujemy się zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B, wystarczy nam odbycie 20, a nie 30 godzin jazd z instruktorem w szkole nauki jazdy oraz zdanie wyłącznie praktycznej części egzaminu państwowego.

Pytanie: Jakim pojazdem pojedzie właściciel prawa jazdy kat. B1?
Odpowiedź: Wybór odpowiedniego auta nie jest zbyt duży. Najtaniej można kupić używane (np. Daihatsu Cuore, Smart Fortwo), poddane kuracji odchudzającej i mające w dowodzie rejestracyjnym (rubryka G) wpisaną masę do 550 kg. Są też firmy oferujące przygotowanie pojazdów klientów pod kategorię B1 za ok. 1500 zł (przeróbka techniczna i komplet dokumentów, które służą do zarejestrowania auta). Dostępne są także nowe samochody spełniające wymagania kategorii B1. Jednym z nich jest Microcar M.GO z silnikiem o mocy 5,4 KM.
Młody kierowca nie jest jednak skazany na mały i wolny pojazd, bo jedyne ograniczenie to masa auta. Nie ma natomiast obostrzeń co do mocy czy pojemności silnika. Mając prawo jazdy kategorii B1 można jeździć np. Caterhamem 7 Roadsport 120, który przyspiesza do setki w 6,1 sekundy. 1.Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS