Categories: Zapytaj Eksperta
      Date: maj 25, 2010
     Title: Jazda przy prawej krawędzi jezdni
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS

Czy jest określone, jak blisko muszę jechać rowerem przy prawej krawędzi jezdni?



Pytanie: Czy jest określone, jak blisko muszę jechać rowerem przy prawej krawędzi jezdni?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 16 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) cyt. ,,4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. 5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.” Jak wynika z powyższych zapisów ustawodawca nie określił konkretnej odległości od krawędzi w jakiej należy się poruszać jezdnią. To kierujący decyduje, jaka odległość od prawej krawędzi jezdni w danych okolicznościach jest możliwa i bezpieczna. To również kierujący musi ocenić czy w danych warunkach odległość jaką utrzymuje od krawędzi nie powoduje utrudnień dla innych pojazdów.



Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS