Categories: Zapytaj Eksperta
      Date: lut 21, 2010
     Title: Jak powinno wyglądać miasteczko ruchu drogowego

Jeśli chcielibyśmy stworzyć mapę pokazującą lokalizację miasteczek ruchu drogowego w Polsce, byłoby na niej wiele białych plam. A wydaje się, że stworzenie takiego miejsca to nie tylko nie tak wielki problem merytoryczny, ale także finansowy.Jak powinno wyglądać miasteczko ruchu drogowego    Jeśli chcielibyśmy stworzyć mapę pokazującą lokalizację miasteczek ruchu drogowego w Polsce, byłoby na niej wiele białych plam. A wydaje się, że stworzenie takiego miejsca to nie tylko nie tak wielki problem merytoryczny, ale także finansowy. Jak bowiem porównać cenę bezpieczeństwa młodego człowieka w ruchu drogowym z kosztami przygotowania specjalnego toru, na którym najmłodsi mogliby zdobywać niezbędne doświadczenie, a ich opiekunowie organizować np. sprawdziany umiejętności przed wydaniem Karty Rowerowej?

    Coraz więcej osób i instytucji, na szczęście, czyni starania, by miasteczka tworzyć. Także do naszej redakcji docierają pytania o to, jak powinny one wyglądać. Zasadnicze wskazówki zawierają przepisy, choć, oczywiście, w różnych miejscach powstają różne obiekty. Są też gotowe, mobilne zestawy, które pozwalają stworzyć miasteczko ruchu drogowego niemal w każdej lokalizacji.Bardzo wartościowe i pożyteczne są w tym zakresie działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w ramach Programu "Razem bezpieczniej" co roku ogłasza konkurs dla samorządów na budowę Miasteczka Ruchu Drogowego. Informujemy o tym nie bez powodu, bo dla wybrańców, czyli zwycięzców to spore wsparcie finansowe, ale niezależnie od tego to właśnie na stronie internetowej MSWiA zamieszczona została broszura przygotowana wspólnie z Komendą Główną Policji pt. "Tworzenie i funkcjonowanie miasteczek ruchu drogowego". Znajdą ją Państwo za pomocą następującego linku: http://razembezpieczniej.mswia.gov.pl/portal.php?serwis=rb&dzial=1&id=146&search=54448

    Polecamy Państwa uwadze tę publikację, bo zawiera liczne wskazówki i informacje, a dla tych, którzy dopiero planują założenie miasteczka, stanowi bezcenne źródło praktycznej wiedzy. A niezdecydowanych może przekonać, że warto podjąć trud budowy takiego obiektu i że nie jest to nadmiernie skomplikowane.