Categories: Aktualności
      Date: lis 25, 2009
     Title: Siedleckie: Podsumowanie działań związanych z  bezpieczeństwem ruchu drogowego  w Zespole Szkół w Łysowie

Zajęcia wychowawcze o tematyce brd - wyjaśnił dyrektor placówki - rozpoczęły się już we wrześniu i skierowane były zarówno do uczniów, jak i ich rodziców.Siedleckie: Podsumowanie działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego w Zespole Szkół w Łysowie    19 listopada br. pracownicy Regionalnego Centrum Edukacji BRD przy WORD w Siedlcach uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu szkolnych działań poświęconych bezpieczeństwu ruchu drogowego.

    Zajęcia wychowawcze o tematyce brd - wyjaśnił dyrektor placówki - rozpoczęły się już we wrześniu i skierowane były zarówno do uczniów, jak i ich rodziców. W tym roku w pracy uwypuklono szczególnie znaczenie widoczności uczestników ruchu drogowego, dlatego zajęcia skupiały się wokół haseł:

Chcemy żyć – dlatego nosimy odblaski
Bądź bezpieczny na drodze
Daj szansę kierowcy na zauważenie Twojego Dziecka.

    Byliśmy pełni podziwu dla kadry pedagogicznej tej szkoły, która włożyła ogrom pracy, by przygotować uroczystość podsumowującą.

    Z przyjemnością wręczyliśmy nagrody - giry dydaktyczne, plecaki odblaskowe, śpiwory turystyczne, niezbędniki rowerzysty, ufundowane przez dyrektora WORD Siedlce. Wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali worki odblaskowe.


Halina KoloSprawozdanie z uroczystego apelu sporządzone przez szkołę:
Sprawozdanie ze spotkania poświęconego
bezpieczeństwu dzieci na drogach

    19 listopada 2009 r. o godz 12.00 w Zespole Szkół w Łysowie odbyło się spotkanie poświęcone popularyzacji właściwych zachowań uczestników ruchu drogowego oraz propagowanie noszenia odblasków. Termin wybrany był nieprzypadkowo, ponieważ niedziela 15.11.2009 r., poprzedzająca spotkanie, to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

    Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły, pan Paweł Iwaniuk. Powitał zebranych i zaproszonych gości. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Przesmyki - Andrzej Skolimowski, przedstawiciele WORD w Siedlcach - Halina Kolo i Jerzy Chmieliński, przedstawiciel policji - młodszy aspirant Janusz Cabaj, Dyrektor SPZOZ w Łosicach - Henryk Brodowski z pracownikami, pielęgniarką naczelną - Haliną Korycińską i ratownikami - Martą Figlarz-Kardacz i Radosławem Chwesiukiem, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół w Łysowie - Agata Małczuk oraz dziennikarze z "Tygodnika Siedleckiego".

    Następnie głos zabrały dzieci. Ania Mikołajczuk recytowała wierszyk o bezpiecznej drodze do szkoły, maluchy z przedszkola zaśpiewały piosenkę, a uczniowie kl II i III pod kierunkiem Bożeny Stefaniuk, wystrojeni w kamizelki odblaskowe, z wielkimi znakami drogowymi w rękach, dały pokaz słowno-muzyczny nagrodzony hucznymi brawami. Dyrektor łosickiego SPZOZ, Henryk Brodowski, który jako pierwszy zabrał głos stwierdził, że dzieci są bardzo dobrze uświadomione.

    Prezentację zachowań pieszych pokazali pracownicy siedleckiego WORD-u. Dużą wagę przywiązywali do noszenia odblasków.

    „Odblask, to życie”, „Chcemy żyć, dlatego nosimy odblaski”, „Daj szansę kierowcy na zauważenie Twojego dziecka” - to hasła, które były mottem naszego spotkania, podkreślane wielokrotnie we wszystkich wystąpieniach. Służyły też jako stały fragment dekoracji.

    Niestety, wypadki się zdarzają i pierwsze sekundy decydują o przeżyciu. W czym może pomóc dziecko? Na to pytanie udzielili odpowiedzi eksperci z Ratownictwa Medycznego. Po pierwsze: zawiadomić pogotowie ratunkowe, policję, straż. Ochotnicy aranżowali rozmowę z właściwym numerem. Ratownik Radosław Chwesiuk pokazywał na manekinie, a także na dziecku, jak prowadzić akcję pierwszej pomocy. Każdy krok komentowały wykwalifikowane siły - pielęgniarka oddziałowa, Marta Kardacz i naczelna, Halina Korycińska. Dzieci były ogromnie zainteresowane pokazem, zgłosiło się wielu chętnych do ćwiczeń.

    Rolę odblasków podkreślił kolejny prelegent, młodszy aspirant Janusz Cabaj. Przybliżył statystyki wypadków śmiertelnych z udziałem rowerzystów w najbliższym terenie.

    Dziennie ginie jedno dziecko, miesięcznie - duża klasa, a rocznie jedna szkoła. Stąd zaangażowanie wielu instytucji, aby te przerażające statystyki zmienić.

    Za edukację propagującą właściwe zachowanie dzieci na drodze odpowiada przede wszystkim szkoła. Konkurs wiedzy o ruchu drogowym w szkole podstawowej przeprowadziła Marianna Pawłowska, w gimnazjum Elżbieta Ługowska, konkurs prezentacji „Przyhamuj, życie przed Tobą” Marianna Pawłowska. Za konkurs plastyczny odpowiedzialna była Agata Tarapata. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w trakcie spotkania. Do komisji powołano gości J. Cabaja, H. Kolo oraz A. Małczuk. Trudno było wyłonić zwycięzców, gdyż wszystkie prace były interesujące. Widać było, że komisja prowadziła ożywioną dyskusję.
    Przewodnicząca Komisji A. Małczuk ogłosiła wyniki:

W kategorii klas młodszych:

I miejsce - Błażej Zieniewicz kl. III
II miejsce - Zuzanna Podlewska kl. I
III miejsce - Weronika Kasjaniuk - przedszkole

Klasy V-VI
I - Jakub Tarapata kl. V
II - Ola Siennicka kl. IV
III - Weronika Tarapata kl. V

Gimnazjum
I - Patrycja Stefańska
II - Magda Kalicka
III - Czapski Łukasz

W konkursie wiedzy w kat. szkoła podstawowa
I miejsce - Dagmara Tarapata kl. VI
II miejsce - Urszula Tarapata kl. V
III miejsce - Przemysław Sienniki

W konkursie wiedzy w kat. gimnazjum
I miejsce - Dominika Pawlak kl. III
II miejsce - Łukasz Czapski kl. III
III miejsce - Patrycja Stefańska kl. III

W konkursie na najciekawszą prezentację
I miejsce - Natalia Stefańska kl. II G
II miejsce - Joanna Borowska kl. II G
III miejsce - Anna Hawryluk kl. II G

Najciekawsze, najtrafniejsze slajdy były pokazywane na okolicznościowych tablicach. Sponsorem nagród był siedlecki WORD.

    Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Przesmyki, gratulując pomysłu, podziękował nauczycielom za wkład pracy i zaangażowanie. Jeszcze raz podkreślił troskę o bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Dyrektor podziękował gościom za przybycie i uświetnienie spotkania pokazami, prelekcjami, a sponsorom - za nagrody.

    Sądząc po zainteresowaniu widocznym na twarzach gości, skupieniu i żywej reakcji dzieci we właściwych momentach, częstych błyskach fleszy dziennikarzy i publiczności, spotkanie można uznać za bardzo udane i godne kontynuacji.Element dekoracji sali.


Uczniowie zgromadzeni na uroczystym apelu.


Zaproszeni goście.


Najmłodsi prezentują przepisy ruchu drogowego.


Pokaz udzielania pierwszej pomocy.


Zwycięzcy konkursu plastycznego odbierają nagrody.


Gimnazjaliści z nagrodami za prezentacje multimedialne.