Categories: Porady
   Date: pa 11, 2009
   Title: Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły

W naszej stałej rubryce Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły będziemy publikować porady i informacje, które pomogą w rozmowach z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły    Co roku polskie drogi stają się sceną, na której rozgrywa się kilkadziesiąt tysięcy tragedii. Żaden inny kataklizm – poza chorobami cywilizacyjnymi - nie pochłania tak dużo ofiar, nie przyczynia się do tak wielu dramatów ludzkich, jak właśnie wypadki drogowe. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich 10 lat zginęło w Polsce prawie 65 tysięcy osób, a blisko 700 tysięcy zostało rannych. Wśród tych ofiar znalazły się też dzieci.

    W 2008 roku w Polsce doszło do 5755 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat, zginęło w nich 146 dzieci, a 5753 doznało obrażeń. Dzieci spowodowały 33% tych zdarzeń, za pozostałe odpowiedzialność ponoszą dorośli. Niestety, bardzo często jedno z rodziców, które np. za szybko jechało samochodem.

    W naszej stałej rubryce Naucz swoje dziecko bezpiecznie dotrzeć do szkoły będziemy publikować porady i informacje, które pomogą w rozmowach z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Rozmowy takie są bardzo potrzebne już od najmłodszych lat, albowiem ruch drogowy nie jest zjawiskiem spontanicznym, a odbywa się w oparciu o pewne reguły (przepisy), których poznanie jest wręcz niezbędne. W miarę, jak dziecko dorasta, staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego. Może być rowerzystą, motorowerzystą, w końcu zdobywa upragnione prawo jazdy. Zanim to jednak nastąpi – dla własnego bezpieczeństwa – musi nauczyć się rzeczy podstawowych, np. na co zwracać uwagę przechodząc przez jezdnię, kiedy wolno mu poruszać się jezdnią, czy chodnik zawsze jest bezpiecznym miejscem dla pieszych?

    Sytuacje na drogach zmieniają się dynamicznie i w drodze do szkoły wiele się dzieje. Aby tę drogę bezpiecznie pokonać, dziecko musi prawidłowo reagować. Jest to niezwykle ważne dla jego bezpieczeństwa - zdrowia, a nawet życia!

    Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
W kolejnych załącznikach znajdą Państwo konkretne informacje i rady, jak i o czym należy rozmawiać z dziećmi, aby jak najlepiej przygotować je do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym. Prosimy, by Państwo zapoznali się z nimi i stopniowo, w miarę możliwości percepcyjnych Waszego dziecka, wykorzystywali w rozmowach i dyskusjach o tym, jak się należy zachowywać w różnych sytuacjach na drodze.
Dziękujemy też Maksowi z klasy "0" w Przedszkolu "Pod wesołym smokiem" w warszawskim Wilanowie za udział w przygotowaniu zdjęć do naszych porad.


Załączniki:

 1. Dlaczego dzieci są sprawcami wypadków drogowych – czy tylko dlatego, że nie znają przepisów? więcej>>

 2. Pieszy na chodniku. więcej>>

 3. Pieszy na poboczu. więcej>>

 4. Pieszy na jezdni.więcej>>

 5. Elementy odblaskowe – czemu warto je stosować? więcej>>

 6. Przechodzenie przez jezdnię więcej>>

 7. Pieszy na ścieżce rowerowej więcej>>

 8. Dowieź swoje dziecko bezpiecznie do szkoły: Jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie? więcej>>

 9. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. I więcej>>

 10. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. II więcej>>

 11. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. III: więcej>>

 12. Porozmawiaj z dzieckiem o znakach drogowych – cz. IV: więcej>>

 13. Rower to także pojazd więcej>>