Categories: Informacje
      Date: gru  5, 2008
     Title: Mikołajki w ministerstwie 
 

W Ministerstwie Infrastruktury w czasie spotkania z okazji Mikołajek najmłodszym użytkownikom dróg, oprócz tradycyjnych paczek świątecznych, przekazane zostały elementy odblaskowe: plecaczki, worki i opaski odblaskowe oraz materiały do oznakowania rowerów. Poprzez te działania chcemy zwrócić uwagę najmłodszych uczestników ruchu oraz ich opiekunów na potrzebę używania elementów odblaskowych szczególnie w tym okresie roku. Zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drogach zależy od odpowiedniego wyposażenia w kaski i elementy odblaskowe, a także od odpowiedniej edukacji w zakresie odpowiedzialnych i rozważnych zachowań na drodze. Beztroska i spontaniczność dzieci wiąże się niestety z bardzo ryzykownymi zachowaniami – przebieganiem przez jezdnię na czerwonym świetle, niewłaściwą oceną odległości i prędkości pojazdów, brakiem uwagi na drodze. Akcja organizowana z okazji Św. Mikołaja jest podsumowaniem wszystkich działań prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w zakresie widoczności dzieci i bezpieczeństwa pieszych w ostatnim roku, realizowanych we współpracy z partnerami instytucjonalnymi, prywatnymi i organizacjami pozarządowymi, m.in.: Program "Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy", "Rowerem bezpiecznie do celu", Ogólnopolskie Młodzieżowe Turnieje Rowerowe i Motoryzacyjne, Kampania "Widocznie = bezpieczniej".

Piesi oraz rowerzyści powinni pamiętać, że jeśli nie stosują żadnych elementów odblaskowych są widoczni przez kierowców z odległości 30 m. (w przypadku ciemnych ubrań) oraz 80 m. (jasne ubrania). Dzięki stosowaniu elementów odblaskowych piesi i rowerzyści mogą być widoczni nawet z odległości ok. 200 m. Materiały odblaskowe zapewniają widoczność, dają czas na reakcję kierowcy oraz podnoszą bezpieczeństwo na drogach.

Link do źródła: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Radość i bezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników dróg z okazji dnia Św. Mikołaj" - oraz Ministerstwo Infrastruktury - "Odblaskowe Mikołajki" Informacja za
Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS