Categories: Zapytaj Eksperta
      Date: lis 21, 2008
     Title: Na Państwa pytania odpowiada Marek Jewuła, Konsultant Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Jak bezpiecznie opiekować się dziećmi na drodze i kto może to robić? Co powinno wiedzieć dziecko? – na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w materiale przygotowanym przez naszego Eksperta. Czekamy też na inne Państwa pytania. Odpowiemy.



Na Państwa pytania odpowiada Marek Jewuła, Konsultant Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

~ Jak prowadzić po drodze grupę dzieci w wieku do 10 lat?

Grupa dzieci powinna poruszać się po chodniku, oczywiście tam, gdzie on jest i można z niego korzystać. W przypadku braku chodnika, dzieci należy prowadzić, najwyżej dwójkami, jak najbliżej krawędzi jezdni, po lewej stronie drogi. W każdym przypadku konieczna jest opieka co najmniej jednej osoby dorosłej (przynajmniej osiemnastoletniej). Nie wolno prowadzić kolumny pieszych w wieku do lat 10 w warunkach niedostatecznej widoczności, czyli wtedy, gdy jest ciemno lub zjawiska atmosferyczne utrudniają widoczność (mgła, gęsty śnieg itp.).

(Art. 11 i 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

 

~ Czy naprawdę jest w Polsce obowiązek noszenia przez dzieci elementów odblaskowych i gdzie, na ubraniu dziecka, najlepiej je umieszczać?

Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (art. 43 ww. ustawy). Przepis ten nie obowiązuje, jeśli idzie ono po chodniku. Musimy pamiętać, że im niżej będzie znajdować się element odblaskowy, tym wcześniej będzie widziany przez kierującego  pojazdem. Istotna jest też powierzchnia takiego elementu. Im większa, tym więcej światła odbije, dziecko zostanie wcześniej i lepiej dostrzeżone, a zatem będzie bezpieczniejsze.

 

~ Co koniecznie powinno wiedzieć dziecko o tym, jak się należy zachować w razie wypadku drogowego?

Trudno jest radzić cokolwiek w sytuacji, kiedy dziecko jest uczestnikiem wypadku i znajduje się pod wpływem silnego stresu. Można jedynie zalecać zachowanie spokoju w trakcie oczekiwania na pomoc. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy młody człowiek jest świadkiem zdarzenia na drodze. Widzi osoby ranne, a wokół nie ma dorosłych. Podstawową czynnością, jaką może wykonać, jest zawiadomienie pogotowia ratunkowego lub policji o tym, co się  stało. Dziecko powinno znać numer telefonu ratunkowego – 112, a także numer telefonu pogotowia ratunkowego - 999 i policji - 997. Nastolatek może ostrzegać innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie. Musi jednak pamiętać, by sam był bezpieczny.

 

~ Czy są przepisy określające obowiązki dziecka, które pomaga w gospodarstwie rodziców, gdzie np. opiekuje się zwierzętami?

Często dzieci, których rodzice są rolnikami, zajmują się zwierzętami gospodarskimi. Przepędzają np. krowy z pastwiska do obory. Takie czynności mogą wykonywać dzieci, które ukończyły 13 lat.

Art. 37. 1. Zwierzęta w stadzie mogą być pędzone po drodze tylko pod odpowiednim nadzorem. Zwierzę pojedyncze może być prowadzone tylko na uwięzi.

2. Poganiacz zwierząt jest obowiązany:

  1)   iść po lewej stronie pędzonych zwierząt;

  2)   w okresie niedostatecznej widoczności nieść latarkę z widocznym z odległości co najmniej 150 m światłem białym.

3. Zwierzęta mogą być prowadzone luzem przy pojeździe zaprzęgowym z jego prawej strony, w liczbie nie większej niż 2 sztuki.

4. Zabrania się:

  1)   pędzenia zwierząt po drodze oznaczonej znakami z numerem drogi międzynarodowej, a po innej drodze twardej - w okresie od zmierzchu do świtu;

  2)   pędzenia zwierząt po drodze twardej osobie w wieku poniżej 13 lat;

  3)   pędzenia zwierząt w poprzek drogi w miejscu niewidocznym na dostateczną odległość;

  4)   zatrzymywania zwierząt na jezdni;

  5)   zajmowania przez zwierzęta więcej niż prawej połowy jezdni albo drogi dla pieszych lub rowerów.

5. Rada powiatu może wprowadzić zakaz pędzenia zwierząt na określonych drogach lub obszarach oraz w określonym czasie.

(Ustawa Prawo o ruchu drogowym)

 

~ Kto może opiekować się na drodze dzieckiem, które nie ma jeszcze 7 lat?

Opiekujący się maluchem musi mieć ukończone 10 lat, przepis ten nie dotyczy strefy zamieszkania.

(Art. 43, ust. 1 ww. ustawy)

 

~ Jak, zgodnie z przepisami, przewozić dziecko samochodem?

Art. 39 – ust. 3 i 4:

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Zabrania się przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera – art. 45 ust. 2 pkt 4.

 

~ Czy wolno przewozić dziecko rowerem?

Rowerem wolno przewozić dziecko w wieku do 7 lat pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dotykowym siodełku zapewniającym mu bezpieczną jazdę.

(Art. 33 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

 

~ Czy kierowca gimbusa, w trosce o bezpieczeństwo dzieci, może zatrzymywać inne pojazdy?

Tak, kierujący autobusem szkolnym ma prawo podać sygnał do zatrzymania innym uczestnikom ruchu.

(Art. 18a ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym)