Categories: Policja Radzi - Porady
      Date: lis 19, 2008
     Title: Jesienią piesi toną w mroku

Zapewne sytuacja na drogach nie byłaby aż tak tragiczna, gdyby zarówno piesi, jak i kierujący przestrzegali zasad i przepisów ruchu drogowego. Niestety, w tym właśnie kłopot, że kierowcy lubią wykorzystywać możliwości swoich samochodów i niemal nagminnie przekraczają dozwolone prędkości, zaś piesi często chodzą niewłaściwą strona jezdnią, czy też przekraczają ją w sposób dogodny dla siebie, a nie jak nakazują to przepisy.Jesienią piesi toną w mroku    Duża liczba pieszych ulegających wypadkom drogowym jest charakterystyczną cechą występujących w Polsce zagrożeń w ruchu drogowym. Zjawisko to jest tym bardziej niepokojące, że winę za te wypadki w dużej mierze ponoszą sami piesi, którzy przecież należą do kategorii niechronionych uczestników ruchu drogowego. Bardziej niż kierowcy narażeni są na urazy i śmierć w wypadkach.

    Najgroźniejsze wypadki z udziałem pieszych mają miejsce poza obszarem zabudowanym, późnym wieczorem, albo w nocy. Zatem jest to czas i miejsce, gdzie dzieci przebywają rzadko. Tendencja ta dotyczy zatem przede wszystkim dorosłych użytkowników dróg.
Natomiast dzieci najczęściej ulegają wypadkom w obszarach zabudowanych w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Zwłaszcza duże miasta z wciąż rosnącym ruchem stwarzają dla nich poważne zagrożenie. Tutaj sytuacja na drogach ciągle się zmienia i jest dla dziecka trudna do ogarnięcia. Przede wszystkim młodsze dzieci mają kłopoty z jej oceną.

    Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają. Często nie są na nie dostatecznie wyczulone. Takie uśpienie uwagi też jest bardzo niebezpieczne. Swobodnie więc przechodzą przez ulicę na skróty, przekraczając ją w dowolnych miejscach, czy też poruszają się jezdnią zamiast chodnikiem.

    Mamy jesień w pełni, lada moment sytuacja na drogach stanie się coraz trudniejsza, bowiem zmieniają się warunki pogodowe. Dzieci będą musiały przyzwyczaić się do złej pogody w ruchu drogowym i zapoznać się z jej konsekwencjami. Zapewne sytuacja na drogach nie byłaby aż tak tragiczna, gdyby zarówno piesi, jak i kierujący przestrzegali zasad i przepisów ruchu drogowego. Niestety, w tym właśnie kłopot, że kierowcy lubią wykorzystywać możliwości swoich samochodów i niemal nagminnie przekraczają dozwolone prędkości, zaś piesi często chodzą niewłaściwą strona jezdnią, czy też przekraczają ją w sposób dogodny dla siebie, a nie jak nakazują to przepisy.

    Około 29% potrąceń pieszych odnotowuje się każdego roku na przejściach dla pieszych. Najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce IV kwartale.

    O czym zatem powinny pamiętać dzieci poruszające się po drogach w miesiącach jesiennych? Muszą wiedzieć, że wraz z nastaniem tej pory roku zmieniają się warunki na drodze, które rzutują na ich bezpieczeństwo.

    Co zmienia się w sytuacji pieszego? Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy "tonie" w mroku. Dostrzegany jest przez kierowcę dopiero w światłach samochodu. Przy dużej prędkości pojazdu kierowca może niewyhamować na czas. Przy złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową, np. odległość od pojazdu. Przy złej widoczności nie zawsze wiadomo, czy kierowca spostrzegł, że pieszy ma zamiar przejść przez ulicę i w związku z tym zmniejszy prędkość jazdy. Jesienią pieszy jest gorzej widoczny także w ciągu dnia. Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania.

    Tak więc podstawowym problemem na drodze w miesiącach jesiennych jest widoczność. Powinniśmy uświadomić ten problem dzieciom i wytłumaczyć im, że korzystając z jezdni, muszą zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy poruszają się poboczem lub, co gorsza, jezdnią. Nawet na przejściu dla pieszych ostrożności nigdy nie za wiele. Wkraczając na przejście, dziecko zawsze powinno się upewnić, czy nadjeżdżający pojazd zmniejsza prędkość.

Pieszemu bezwzględnie nie wolno:

    - wchodzić na jezdnię spoza przeszkody

    - poruszać się niewłaściwą stroną jezdni

    - chodzić jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem

    - przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu

    - przebiegać tuż przed pojazdem

    - wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym

    - wchodzić na jezdnię bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd

    - poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami, zamiast gęsiego.

Jesienią i zimą, zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy poruszają się jezdnią, poboczem lub przechodzą przez jezdnię w źle oświetlonych miejscach, powinni KONIECZNIE zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które muszą być tak umieszczone, aby były widoczne w światłach samochodów.


Mirosława Świdzińska
starszy specjalista Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego KGP