Categories: Aktualności - Porady
      Date: sie 16, 2016
     Title: Przewodnik bezpiecznego kierowcy

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zbyt duża prędkość, niezapięte pasy, nieuwaga, ale przede wszystkim niesprawny samochód i nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa – to tylko niektóre przewinienia polskich kierowców.    Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zbyt duża prędkość, niezapięte pasy, nieuwaga, ale przede wszystkim niesprawny samochód i nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa – to tylko niektóre przewinienia polskich kierowców. O czym warto pamiętać? Między innymi o:1. Przegląd to podstawa

    Każdy samochód powinien być sprawny - to pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i niespodzianek. Przegląd samochodu powinien być wykonywany systematycznie. – Z danych Mondial Assistance wynika że jedną z najczęstszych awarii, do których wzywana jest pomoc drogowa to nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona i rozładowany akumulator – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. W ramach profilaktyki powinieneś sprawdzać funkcjonowanie najważniejszych zespołów Twojego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, zawieszenia oraz amortyzatorów.

2.Najważniejsze elementy, które oceni diagnosta:


    Pamiętaj, że dobry stan techniczny pojazdu to nie tylko gwarancja bezproblemowego przejścia przeglądu technicznego, ale również dbanie o swoje bezpieczeństwo, pasażerów i innych użytkowników dróg.

3. Uszkodzona szyba

    Nie potrzeba stłuczki, by uszkodzić szybę w samochodzie - czasem wystarczy kamyk, lub kawałek żwiru. Najczęściej spotykane pęknięcia to tzw. „bycze oko”, czyli okrągłe uszkodzenie o średnicy ok 1 cm lub „gwiazdka” - promieniście odchodzące od centralnego punktu pęknięcia. Wymiana całej szyby to duży wydatek. – Warto pamiętać, że przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby chroni nas Ubezpieczenie Auto Szyba, np. w naszym Towarzystwie. Nie jest co prawda obowiązkowe, ale wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek na OC lub autocasco - podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

4. Opony pod kontrolą

    Stan bieżnika i ciśnienie opon ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa. Nie zapominajmy o kontroli ciśnienia w oponach. Jest to jedno z najczęstszych zaniedbań kierowców. Warto również pamiętać, że:


Ważne:

5. Jak samodzielnie i bezpiecznie wymienić oponę?

6. Fotelik dla dziecka

    Zgodnie z nowelizacją przepisów, obowiązek przewożenia dziecka w foteliku zależy od jego wzrostu – do 150 cm dziecko musi podróżować w foteliku. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, jeśli nie jest dobrze zamontowany. O czym warto pamiętać?

7. Zwierzak w podróży

    Wiele osób podróżuje ze zwierzętami – zabiera je na wakacje, ferie zimowe, wypady za miasto. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że podczas kolizji, niezabezpieczony odpowiednio pupil może ucierpieć. Jak powinniśmy transportować czworonogi?

8. Ubezpieczenie OC, AC oraz Assistance

    Przed podróżą warto sprawdzić, w których państwach działa nasze ubezpieczenie OC. Polisa wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna w krajach Unii Europejskiej oraz w: Andorze, Chorwacji, Norwegii, Islandii, Lichtensteinie, Serbii i Szwajcarii. Jeśli będziemy podróżować np. przez Albanię, Czarnogórę, Rosję czy Ukrainę, musimy pamiętać o zabraniu tzw. Zielonej Karty. – Przed wyjazdem sprawdźmy ważność naszych polis. Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie możemy być narażeni na dodatkowe koszty, w tym pokrycie wyrządzonych przez nas szkód – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer TU SA. Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć wykupienie polisy. Dobrze zweryfikować, czy nasze AC obejmuje swoim zakresem tylko obszar Polski , czy również Europy. – Nie każda osoba, która wykupuje AC korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku zaistnienia kradzieży. Warto sprawdzić przed wyjazdem jaki mamy zakres posiadanego ubezpieczenia auto casco. Jeśli jednak za granicą będziemy parkować samochód poza miejscami strzeżonymi, warto rozważyć tę ewentualność i zmodyfikować zakres posiadanej ochrony o dodatkowe opcje – mówi Marek Dmytryk. A dla kogo Assistance? Dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa, oczywiście, o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym etc.

Ważne:

    Ubezpieczenie, które ma w swoim zakresie także holowanie pojazdu, może okazać się ratunkiem dla naszego portfela. Koszt przywiezienia na lawecie samochodu zza granicy może wynosić kilka tysięcy złotych. Jest on, oczywiście, uzależniony od trasy holowania, terminu – czy jest to dzień powszedni, czy święto, opłat związanych z korzystaniem z dróg, np. autostrad oraz masy holowanego pojazdu.


Opracowanie: Eksperci Gothaer TU S.A.
Zdjęcie i infografika: Gothaer TU S.A
Polub Nas na Facebook-u :-)