Categories: Aktualności - Porady
      Date: sie 16, 2016
     Title: Sprawny rower

Wyniki badania TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków” (wrzesień 2015) pokazują, że niemal jedna trzecia Polaków uprawia sport lub inne aktywności fizyczne regularnie (co najmniej 3 razy w tygodniu). Największą popularnością cieszy się rower.Rowerzyści powinni odpowiednio przygotować swój sprzęt do jazdy. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa.


    Panuje moda na zdrowy i aktywny tryb życia. Polacy coraz chętniej uprawiają sport. Wyniki badania TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków” (wrzesień 2015) pokazują, że niemal jedna trzecia Polaków uprawia sport lub inne aktywności fizyczne regularnie (co najmniej 3 razy w tygodniu). Największą popularnością cieszy się rower. Ponad 50% aktywnych Polaków wybiera tę formę rekreacji.

Podstawowe czynności

    Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Rowerowego Europ Assistance Polska, tylko 66% rowerzystów sprawdza stan swojego roweru przed wyruszeniem w trasę. Tymczasem kontrola sprawności pojazdu jest podstawą bezpiecznej podróży.

Co zatem każdy rowerzysta powinien sprawdzić?

    Na samym początku warto dobrze oczyścić rower z kurzu i brudu, co pozwoli nam wstępnie ocenić jego stan. W dalszej kolejności należy zająć się oceną układu napędowego roweru. Może okazać się, że łańcuch jest na tyle zużyty, że trzeba go wymienić. Jeżeli jest on w pełni sprawny, należy starannie umyć cały układ napędowy, czyli łańcuch, zębatki i przerzutki. Do mycia łańcuchów używa się tylko benzyny ekstrakcyjnej lub odpowiednich rozpuszczalników. Kolejnym krokiem jest odpowiednie nasmarowanie każdego ogniwa łańcucha, używając do tego specjalnych oliwek do łańcuchów. Przy tej czynności obowiązuje istotna zasada - łańcuch powinien być mokry w środku i suchy na zewnątrz. Dlatego należy usunąć nadmiar smaru z zewnętrznej strony. Dodatkowo możemy nasmarować mechanizmy przerzutek, hamulców i manetek.

    Nie możemy zapomnieć, aby dokładnie sprawdzić również stan linek rowerowych, układ hamulców i działanie przerzutek, jeżeli nasz rower je ma.

    Kolejnym ważnym elementem przygotowania roweru do jazdy jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Zbyt małe ciśnienie w dętkach może skutkować ich przebiciem, a w ostateczności nawet uszkodzeniem opony oraz innych elementów koła. Na boku każdej opony producent opisuje wartość zalecanego ciśnienia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z odpowiednim napompowaniem kół, warto zwrócić się o pomoc do serwisu.

    Na koniec sprawdźmy, czy koła prosto się kręcą, czy kierownica nie ma luzu i czy siodełko jest dobrze zakręcone.

Twój rower musi to mieć

    Dbając o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerzyści muszą pamiętać także o wyposażeniu roweru. Przepisy prawa wymagają, aby każdy rower poruszający się po drodze był obowiązkowo wyposażony w:

    Niestety, jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Rowerowego Europ Assistance Polska, aż 1 rowerzystów nie stosuje odblasków. Cykliści muszą jednak pamiętać, że brak obowiązkowego wyposażenia roweru, w razie kontroli Policji, grozi mandatem.

    Kask, kamizelka odblaskowa, czy ochraniacze nie są obowiązkowym wyposażeniem, mimo to są stosowane przez część rowerzystów. Około 33% cyklistów używa kasku, a 12% zakłada ochraniacze.

Ubezpieczenie i assistance rowerowy

    Dobre przygotowanie do jazdy, to również dobór odpowiedniego ubezpieczenia rowerowego. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów dedykowanych rowerzystom. Przedmiotem takich ubezpieczeń są: awaria lub uszkodzenie roweru, kradzież z włamaniem oraz nieszczęśliwy wypadek. W ramach Ubezpieczenia Pomoc Rowerowa otrzymamy ponadto assistance rowerowy. To niewątpliwie wartość dodana ubezpieczenia, ponieważ tak, jak w przypadku assistance samochodowego, możemy liczyć nie tylko na wypłatę odszkodowania, ale również np. na pomoc w holowaniu roweru czy jego naprawie. Ponadto, w sytuacji wypadku rowerowego mamy do dyspozycji świadczenia medyczne, tj. rehabilitację, wizytę lekarza specjalisty czy organizację operacji szpitalnej.

    Oczywiście, wybór ubezpieczenia powinien odpowiadać naszym potrzebom. Na przykład, jeżeli używamy roweru codziennie, istnieje większe ryzyko, że będziemy potrzebowali również pomocy technicznej i medycznej, gdy dojdzie do awarii roweru. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w ubezpieczenie wzbogacone o assistance rowerowy. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na ochronie dobytku, w tym rowerów, to można skoncentrować się na przeanalizowaniu dostępnych ubezpieczeń domu lub mieszkania.


Źródło: Grupa Europ Assistance
Polub Nas na Facebook-u :-)