Categories: Aktualności - Porady
      Date: gru 19, 2012
     Title: W ZIMIE NOGA Z GAZU!

Okres masowych wyjazdów świątecznych to jednocześnie czas kiedy dni są najkrótsze w całym roku. Oprócz złej pogody największym wrogiem kierowców jest teraz mrok i dlatego światła stają się najważniejsze.W ZIMIE NOGA Z GAZU!„ITS ostrzega! Podczas świątecznych podróży, szczególnie gdy zapada zmrok, zdejmij nogę z gazu i zdecydowanie unikaj wyprzedzania, jeśli chcesz bezpiecznie dojechać do celu. Co ciekawe, sprzymierzeńcem kierowców o tej porze roku może być śnieg i mróz”

    Okres masowych wyjazdów świątecznych to jednocześnie czas kiedy dni są najkrótsze w całym roku. Oprócz złej pogody, największym wrogiem kierowców jest teraz mrok i dlatego światła stają się najważniejsze.

    Paradoksalnie, opady śniegu oraz mróz są sprzymierzeńcami bezpieczeństwa. Jeździmy wówczas wolniej bojąc się poślizgu, nie wyprzedzamy i rezerwujemy sobie więcej czasu na podróż, a przez to jazda jest mniej nerwowa. W obawie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi część osób w ogóle rezygnuje z podróży autem, co zmniejsza natężenie ruchu. Co ciekawe śnieg leżący na poboczach to „naturalny” odblask. Bardzo dobrze odbija światło, a przez to powiększa obszar oświetlany światłami, dzięki czemu łatwiej dostrzegać przeszkody na jego tle.

    Gdy nawierzchnia jest mokra i czarna, a temperatura powietrza jest nieznacznie powyżej zera, jest mgła lub mżawka, to ryzyko wypadku wzrasta ponieważ jedziemy szybciej choć widzimy gorzej.

    Stąd apel Instytutu Transportu Samochodowego, aby podczas świątecznych wyjazdów, gdy jedziemy po zmroku używając świateł mijania, zdecydowanie zmniejszyć prędkość i ograniczyć manewry wyprzedzania na drogach pozamiejskich jednojezdniowych o dwóch kierunkach ruchu, do wyprzedzania pojazdów poruszających się wolno i tylko przy wystarczającej widoczności drogi.

    Pamiętajmy, że świątecznym podróżom towarzyszy wzmożony ruch na drogach, a niesprzyjające warunki pogodowe oraz pośpiech i nerwowa atmosfera mogą potęgować ryzykowne i niebezpieczne zachowania użytkowników dróg.

ITS przypomina, że podczas podróży autem:dr inż. Tomasz Targosiński
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Instytut Transportu Samochodowego
tomasz.targosinki@its.waw.pl


Mikołaj KrupińskiRzecznik Prasowy
Instytut Transportu Samochodowego
mikolaj.krupinski@its.waw.pl
www.its.waw.pl
http://facebook.com/instytut.transportu.samochodowego
Polub Nas na Facebook-u :-)