Categories: Aktualności - Porady
      Date: wrz 25, 2012
     Title: „Bezpieczna droga do szkoły” - wizyta WORD Siedlce w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Parysowie, w powiecie garwolińskim

Organizująca akcję szkolna pani pedagog, ubiegając się o wsparcie pracowników WORD-u, podkreślała potrzebę przeprowadzenia akcji „Bezpieczna droga do szkoły” ze względu na wypadki, które zdarzają się dość często na terenie działania szkoły. Miejscowi policjanci jedną z dróg nazywają „drogą śmierci”.„Bezpieczna droga do szkoły” - wizyta WORD Siedlce w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Parysowie, w powiecie garwolińskim    19 września br. roku zostaliśmy zaproszeni do Parysowa na zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Organizująca akcję szkolna pani pedagog, ubiegając się o wsparcie pracowników WORD-u, podkreślała potrzebę przeprowadzenia akcji „Bezpieczna droga do szkoły” ze względu na wypadki, które zdarzają się dość często na terenie działania szkoły. Miejscowi policjanci jedną z dróg nazywają „drogą śmierci”.

    Na spotkanie z uczniami został zaproszony także policjant z miejscowego posterunku, który zachowania uczniów zna z codziennych obserwacji. Zajęcia odbyły się w czterech grupach: pierwsza grupa klasy I-III, druga klasy IV-VI i dwie grupy gimnazjum.

    Najmłodszym przypomnieliśmy zasady ruchu pieszych, pięć zasad przechodzenia przez jezdnię, o obowiązku jazdy w fotelikach jako pasażerowie oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych w warunkach złej widoczności. Wykorzystaliśmy prezentację „Bezpieczne dzieci” opracowaną przez krakowską policję. Na zakończenie dzieci otrzymały odblaskowe misie, obiecując, że będą je nosić.

    Z uczniami klas IV-VI, oprócz przepisów dotyczących pieszych, omówiliśmy zasady poruszania się rowerzystów. Tej grupie zaprezentowaliśmy film „Bezpiecznie do szkoły”. Dzieciom dojeżdżającym do szkoły rowerami podarowaliśmy rękawy odblaskowe, by byli widoczni.

    Obu grupom gimnazjalistów przedstawiliśmy film „Idź tak, abyś doszedł” dostępny na stronie internetowej Krajowego Centrum BRD ttp://www.brd.org.pl w zakładce: materiały prewencyjne.

    Jerzy Chmieliński (WORD Siedlce) przedstawił gimnazjalistom zmiany w prawie o ruchu drogowym dotyczące nabycia uprawnień do kierowania motorowerem. Z tych informacji uczniowie nie byli zadowoleni.

    W każdej grupie głos zabierał miejscowy policjant, dzieląc się obserwacjami dotyczącymi zachowania dzieci i młodzieży na drogach podczas wykonywania pracy, wymieniał najczęściej popełniane błędy. Szczególną uwagę zwrócił na zachowanie dzieci dojeżdżających do szkoły autobusem, wybieganie zza autobusu, przebieganie przez jezdnię, wtargnięcia na jezdnię tuż przed nadjeżdżającymi samochodami. Dzieci obiecały panu policjantowi poprawę, a policjant częstszą obserwację.


Rozmowa policjanta z najmłodszymi.


Uczniowie otrzymują rękawy odblaskowe do roweru.


Spotkanie z gimnazjalistami.


Gimnazjaliści z zainteresowaniem oglądają film.

Polub Nas na Facebook-u :-)