Categories: Aktualności - Porady
      Date: kwi 27, 2012
     Title: Ćwiczenie mózgu zamiast kucia!

Warto zmotywować siebie i swoich bliskich do ćwiczenia funkcji poznawczych za pomocą nauki i przez zabawę. Komputerowe gry edukacyjne - chociaż w Polsce nie są jeszcze tak powszechnie używane jak w wielu zachodnich krajach – są świetnym sposobem na motywację do nauki!Ćwiczenie mózgu zamiast kucia!


    Sprawdziany, matura, egzaminy... Tak naprawdę przyszłość młodego człowieka zależy od tego, jak wypełni test. Dlaczego wynik jednego egzaminu ma decydować, jak będzie wyglądała nasza dalsza droga edukacji, a nawet kariera? Na to pytanie nie odpowiemy. Nie zmienimy również tego, że testy mają tak wielkie znaczenie. Możemy zmienić jednak nastawienie do nich oraz nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić. Jak? Przez ćwiczenie funkcji poznawczych. To prostsze niż myślisz!

    Żyjemy w XXI wieku, jednak metody nauczania są rodem nawet nie z XX, ale z XIX wieku! Dzisiaj mamy dostęp do nowoczesnych metod uczenia się. Warto zmotywować siebie i swoich bliskich do ćwiczenia funkcji poznawczych za pomocą nauki i przez zabawę. Komputerowe gry edukacyjne - chociaż w Polsce nie są jeszcze tak powszechnie używane jak w wielu zachodnich krajach – są świetnym sposobem na motywację do nauki! Tego typu gry są bardziej skuteczne niż wykorzystywane dotychczas metody, które uczą w sposób bezpośredni i dla większości zbyt monotonny. Efektywność ćwiczeń mózgu wynika z tego, że zamiast nudzić pobudzają do nauki.    Nowe gry pomagają ćwiczyć funkcje poznawcze, np. pamięć czy koncentrację uwagi, a także myślenie logiczne, szybkość decyzji, przewidywanie czy też orientację przestrzenną. W Polsce tego typu gry to jeszcze nowość, choć w ostatnim roku obserwuje się coraz większą aktywność na tym polu. Przykładem może być portal www.szarakomórka.pl, na którym można znaleźć wiele ćwiczeń i wiadomości o tym, co dzieje się w mózgu, jak należy o ten narząd dbać i jak go harmonijnie rozwijać. Ciekawą propozycją oferowaną przez twórców projektu jest możliwość wzięcia udziału w indywidualnym treningu. W tym celu należy wykonać test funkcji poznawczych. Na tej podstawie program diagnozuje te cechy, które powodują najwięcej trudności, a następnie dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń. Oprócz treningu ogólnego, polecanego głównie uczniom i studentom, możemy skorzystać także z treningu dla osób starszych, które zauważają, że z wiekiem gorzej im się myśli. Interesujący wydaje się też być trening dedykowany kandydatom na kierowców oraz kierowcom starszym wiekiem. Program jest godny polecenia, ponieważ powstał w oparciu o wytyczne specjalistów z zakresu psychologii, psychologii poznawczej i neurologii.

    Dzięki ćwiczeniu mózgu, przyswajanie wiedzy będzie przychodziło z większą łatwością, a informacje będą pamiętane przez dłuższy czas. Obecnie ADHD, dysleksja, dysgrafia, albo dyskalkulia to powszechne problemy dotyczące wielu dzieci. Ćwiczenie podzielności uwagi oraz szybkości i dokładności pracy może być szczególnie pomocne dla dzieci i młodzieży z tego rodzaju problemami. Wiadomo, że w szkołach nauczyciele nie mają czasu, aby zająć się każdym dzieckiem indywidualnie. To smutne, że inteligentne dzieci, ale mające problemy np. ze skoncentrowaniem uwagi przez dłuższy czas, karane są złymi ocenami. Co z tym fantem zrobić? Jedynym wyjściem wydaje się ćwiczenie w domu... I tu znowu z pomocą przyjdzie nam trening mózgu.    Podobne problemy mają też (a może przede wszystkim?) licealiści. "Maturę pisze się tylko raz!" - powtarzają jak mantrę swoim uczniom nauczyciele. Aby mieć szansę dostać się na wymarzone studia, przyswojenie obowiązującego materiału, trzeba zapamiętać mnóstwo informacji, umieć przypomnieć je sobie w odpowiednim momencie i logicznie połączyć z innymi faktami! Warto ćwiczyć funkcje poznawcze, aby w tym dniu stres i inne dystraktory nie miały wpływu na wynik tego niezwykle ważnego egzaminu. Tak więc ćwiczenie pamięci, uwagi, albo szybkości i co ważne, dokładności wykonywanych zadań, jest wręcz niezbędne!

    Licealistom wiele trudności sprawia obowiązkowa matura z matematyki. W tej dziedzinie samo pamięciowe przyswojenie definicji i wzorów nie wystarczy! Dobrym sposobem na ćwiczenie orientacji przestrzennej, a nawet myślenia logicznego, są stworzone specjalnie do tego celu ćwiczenia i gry internetowe. Ich efektywność bywa naprawdę zaskakująca.    Warto się zastanowić nad poprawą zdolności poznawczych na każdym etapie edukacji. Im wcześniej młodzi ludzie rozpoczną trening, tym większe mogą okazać się rezultaty. Obecnie praktycznie wszyscy uczniowie biorą udział w wyścigów szczurów – dostanie się do renomowanego liceum, satysfakcjonujące zdanie matury i wreszcie dostanie się i skończenie wymarzonych studiów, wymaga wiele pracy i samozaparcia.

    Można powiedzieć, że istnieją trzy filary gwarantujące sukces: pierwszy to przyswojenie programowego materiału i koniecznej wiedzy, drugi to nauka języków, zajęcia dodatkowe i korepetycje. Jednak tak naprawdę najważniejszy jest trzeci filar, czyli ćwiczenie zdolności poznawczych. W tradycyjnym szkolnictwie jest to obszar, którego nie bierze się pod uwagę. Dlatego dzieci i młodzież sama musi podjąć decyzję o tym, czy i w jaki sposób chce wykorzystać możliwości swojego mózgu. Warto rozważyć skorzystanie z nowoczesnych metod nauczania i ćwiczyć funkcje poznawcze. To jest inwestycja, która zwraca się na każdym etapie życia.Polub Nas na Facebook-u :-)