Categories: Aktualności - Porady
   Date: lut 23, 2012
   Title: SUWAŁKI: III MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Efektem projektu dotyczącego popularyzacji idei pierwszej pomocy oraz pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczniów szkoły, były zorganizowane 16 lutego 2012 r., na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Suwałkach, "III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej" III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, pod hasłem "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego to życie – chroń życie".SUWAŁKI: III MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ    Efektem projektu dotyczącego popularyzacji idei pierwszej pomocy oraz pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród uczniów szkoły, były zorganizowane 16 lutego 2012 r., na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Suwałkach, "III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej" III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, pod hasłem "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego to życie – chroń życie".

    Organizatorami tej imprezy byli uczniowie, Paweł Kiślak i Daniel Kapliński, pod opieką mgr Katarzyny Witkowskiej, przy pomocy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach, Stowarzyszenia "Przyjazne Sejny” i wsparciu Urzędu Miasta w Suwałkach, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, Pogotowia Ratunkowego i Policji.

    Imprezę otworzyła Alicja Węsierska-Kwiecień – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Suwałkach, która serdecznie podziękowała wszystkim obecnym za pomoc w organizacji Mistrzostw, jak też za ufundowanie nagród dla uczestników imprezy.
W uroczystym otwarciu III Mistrzostw udział wzięli:


Mistrzostwa zostały zorganizowane, by:

   - nauczyć się umiejętności praktycznych udzielania pierwszej pomocy
   - rozpowszechnić ideę bezinteresownego niesienia pomocy
   - wykształcić umiejętność radzenia sobie w trudnych stresujących sytuacjach
   - oswoić uczestników mistrzostw z psychologią tłumu
   - nauczyć podejmowania świadomych wyborów oraz podnoszenia odpowiedzialności za własne czyny
   - wykształcić w uczestnikach czerwonokrzyską zasadę bezstronności udzielania pomocy potrzebującym, bez względu na wiek, wygląd, rasę ofiary, jej przekonania polityczne, pozycję społeczną itp.
   - wykształcić u uczestników umiejętność komunikacji międzyludzkiej.

    Przebieg imprezy oparty był na szczegółowym regulaminie, który określał precyzyjnie zasady uczestnictwa. Udział mogły brać czteroosobowe drużyny, które miały swego kapitana i nazwę, wyposażone w plany budynku i apteczki.

    Mistrzostwa przeprowadzono w dwóch etapach: był to test teoretyczny i test praktyczny. Część praktyczna składała się z 9 stacji pozoracyjnych, które były tak zlokalizowane na terenie budynku i poza nim, że drużyny startujące nie miały możliwości przeszkadzać sobie podczas akcji i nie mogły obserwować przebiegu akcji innych drużyn.
Organizator wyznaczył dziewięć stacji pozoracyjnych:

 1. Omdlenie.
 2. Resuscytacja.
 3. Rozległe rany cięte.
 4. Odmrożenie.
 5. Powieszenie.
 6. Bójka.
 7. Upadek ze schodów.
 8. Zawał.
 9. Wypadek samochodowy.

    Drużyny, na stacjach pozorujących, oceniali ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego, Stowarzyszenia "Przyjazne Sejny" i studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach (kierunek – Ratownictwo Medyczne).

    Każda z drużyn musiała wykazać się w każdej sytuacji zgraniem ekipy, jak najlepszym wykorzystaniem umiejętności drużyny, pracą w grupie i współdziałaniem. W ocenie brane było również pod uwagę to, czy drużyna dba o własne bezpieczeństwo, w myśl zasady "Martwy ratownik, to żaden ratownik", jak szybko grupa ratowników zabezpiecza poszkodowanego, czy zadbała o jego komfortowe samopoczucie oraz jak nadzoruje jego funkcje życiowe do chwili przyjazdu karetki.

    Młodzież, która uczestniczyła jako pozorujący osoby poszkodowane, wypełniała swoją rolę z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem. Była doskonała charakteryzacja poszkodowanych.

    Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zajęła drużyna reprezentująca klasę III c, w składzie: Patrycja Iga Wasilewska, Gabriela Sokołowska, Ewelina Tomaszewicz i Beata Sinkiewicz. Najlepszy wynik z testu uzyskali: Gabriela Sokołowska – III c i Łukasz Koncewicz – III f.

    Wspaniała atmosfera panowała przez czas trwania imprezy. Tak oceniła ją jedna z uczestniczek: "Brałam w tym udział, byłam jedną z uczestniczek biegających po stacjach i ratujących ludzi. Konkurs naprawdę świetny, wiele się nauczyłam (szczególnie dzięki uwagom oceniających), a przy okazji dobrze się bawiłam. Mam nadzieję, że nie rozchoruję się przez akcję na podwórku, która trwała jakieś 10 min. Tak na przyszłość dla uczniów drugich klas: zapiszcie się w przyszłym roku na Mistrzostwa, naprawdę świetna zabawa połączona z nauką, a nagrody są również rewelacyjne".

    Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach, współorganizując III Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, zainaugurował AKCJĘ: "JAK PRZEŻYĆ ATAK SERCA, kiedy JESTEŚ SAM", np. jadąc samochodem.

    Pomysł wziął się z artykułu opublikowanego pod nr 240 w Journal of General Hospital Rochester, gdzie lekarze zwracają się do czytających, aby przekazali tę informację – WIADOMOŚĆ tak dużej liczbie ludzi, jak to jest możliwe.

TO może uratować im ŻYCIE!!!!

    ,,Nie myśl, że nie jesteś predysponowany do ataku serca, ponieważ masz mniej niż 25-30 lat. W dzisiejszych czasach, w związku ze zmianą stylu życia, atak serca jest stwierdzany wśród ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Jesteś naprawdę zmęczony i sfrustrowany po niezwykle ciężkim dniu pracy i wracasz do domu sam samochodem. Nagle odczuwasz SILNY BÓL w klatce piersiowej, który zaczyna promieniować w kierunku ramienia i w górę, w kierunku szczęki… Takiej osobie serce bije nieprawidłowo i zaczyna ona odczuwać omdlenie. ZOSTAJE tylko około 10 SEKUND, zanim utraci PRZYTOMNOŚĆ. Nie wiesz, czy będziesz w stanie dotrzeć do najbliższego szpitala?

    Byłeś szkolony w udzielaniu pierwszej pomocy ludziom w przypadku zawału serca, ale człowiek, który prowadził szkolenie nie powiedział WAM, jak postępować samemu ze sobą!!! CO ROBIĆ?
ODPOWIEDŹ:

 1. Nie panikuj, ale zacznij KASZLEĆ, bardzo intensywnie powtarzając tę czynność.
 2. Przed każdym kaszlnięciem powinien być nabrany GŁĘBOKI ODDECH, KASZEL powinien być GŁĘBOKI i PRZEDŁUŻONY, w celu ewakuowania plwociny zalegającej wewnątrz klatki piersiowej.
 3. ODDECH i KASZEL musi być POWTARZANY co 2 sekundy bez przerwy, aż do chwili przybycia pomocy lub do chwili, w której poczujesz, że serce ponownie bije normalnie.

    Głęboki oddech doprowadza TLEN do płuc, a RUCH związany z kaszlem uciska serce i utrzymuje KRĄŻENIE krwi. Ciśnienie wywołane uciskiem na serce podczas kaszlu pomaga również odzyskać prawidłowy rytm serca.
W ten sposób ofiary ataku serca mogą dotrzeć do szpitala."


Opracował:
mgr Aleksander Czuper
Główny specjalista ds. BRD WORD w SuwałkachFotorelacja z przebiegu MistrzostwPolub Nas na Facebook-u :-)