Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Powiatowa Konferencja „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego w Powiecie Garwolińskim”

27-11-2011, kategoria Aktualności - Porady

Powiatowa Konferencja „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego w Powiecie Garwolińskim”    24 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie odbyła się powiatowa konferencja „BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM”, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, Komendę Powiatową Policji i Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Garwolinie oraz Powiatowy Zarząd Dróg w Garwolinie. Uczestnikami byli przedstawiciele służb porządkowych i ratowniczych w Garwolinie, wójtowie gmin oraz dyrektorzy szkół z powiatu garwolińskiego.

W konferencji uczestniczyli także:
   - Grzegorz Woźniak, poseł ziemi garwolińskiej
   - Halina Dyndalska, reprezentująca poseł Prządkę
   - Bogdan Godula, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
   - Anna Poszytek, Prokurator Rejonowy w Garwolinie
   - Bożena Piesio, wizytatorka Kuratorium Oświaty Delegatury w Siedlcach.

    Uczestników i gości powitała Hanna Wilczek, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, a konferencję otworzył Marek Chciałowski, Starosta Powiatu Garwolińskiego. Kolejni prelegenci w ciekawy sposób (w formie prezentacji, krótkich filmików) prezentowali bogatą tematykę zaplanowaną na ten dzień.

    Trendy zagrożeń uczestników ruchu drogowego w powiecie garwolińskim oraz prawno-karne skutki niestosowania się do obowiązujących zasad prawa drogowego zaprezentowali mł. asp. Tadeusz Gregorczyk i Bronisława Ornat, Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Garwolinie. Prezenterzy pokreślili tendencję zmniejszania się ilości wypadków śmiertelnych na drodze krajowej, a szczególnie po wybudowaniu obwodnicy Garwolina, pomimo wzrostu liczby rejestrowanych samochodów.

    Brygadier Dariusz Szadkowski, Komendant Powiatowy PSP w Garwolinie, przedstawił temat Działania ratownicze podczas wypadku drogowego. Zwrócił uwagę, że dobre wyposażenie strażaków w sprzęt ratowniczy, przygotowanie i przeszkolenie jak największej ilości członków Ochotniczych Straży Pożarnych w zakresie ratownictwa pozwala na zmniejszenie skutków zdarzeń drogowych. W powiecie garwolińskim z każdym rokiem zwiększa się ilość przeszkolonych strażaków i coraz więcej jednostek w terenie jest wyposażanych w nowoczesny sprzęt ratowniczy.

    Bardzo interesującą prezentację, Skutki społeczne zdarzeń drogowych, przygotowali lekarze ortopedzi z Powiatowego Szpitala w Garwolinie, Andrzej Jelski, Jacek Stachowiak oraz Wioletta Rajdaszka. Na przykładzie własnego szpitala podali statystyczne, wymierne koszty leczenia ofiar wypadków drogowych, a następnie skupili się na społecznych skutkach, takich jak wykluczenie społeczne, utrata pracy, obniżenie jakości życia, a często nawet bieda.

    Jacek Zowczak, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 5 w Garwolinie, omówił temat Rola przedmiotu wychowanie komunikacyjne a poprawa bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, na przykładzie własnej szkoły, że na zajęcia z wychowania komunikacyjnego powinno się przeznaczyć dodatkowe godziny w ramowych planach nauczania oraz przygotować nauczycieli do prowadzenia ich. Pan dyrektor zaprezentował nowoczesny sprzęt uatrakcyjniający edukację dla bezpieczeństwa oraz ułatwiający nauczycielom sprawdzanie wiedzy uczniów w tym zakresie oraz sporządzanie na bieżąco analiz testów.

Na zakończenie konferencji zaprezentowano wnioski, które opracowała powołana komisja:
   - postulowano, by konferencje nt. bezpieczeństwa odbywały się raz w roku systematycznie
   - w każdej szkole powinien być przeszkolony lider brd
   - stale promować elementy odblaskowe, by zwiększyć widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego
   - zwiększyć kontrole policyjne na drogach lokalnych
   - doposażyć policję w pojazdy kontrolujące kierowców
   - władze samorządowe powinny zadbać o to, żeby w każdej szkole wygospodarować godziny na realizację wychowania komunikacyjnego
   - na terenie powiatu urządzić miasteczko ruchu drogowego.

Postanowiono, że materiały ze szkolenia zostaną zebrane na nośniku elektronicznym i przesłane wszystkim uczestnikom.

Wielogodzinną konferencję podsumował Marek Chciałowski, Starosta Powiatu Garwolińskiego.Fotorelacja z KonferencjiPolub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze