Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

"Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Czwarta edycja - 2011 rok

08-11-2011, kategoria Aktualności - Porady

"Wypadki na drogach - porozmawiajmy"

Czwarta edycja - 2011 rok


    Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” realizuje czwartą już edycję ogólnopolskiej akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy", prowadzonej w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Już kolejny raz patronem medialnym tej Akcji jest Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego "Bezpieczna droga do szkoły".

    Genezą akcji jest tragiczna sytuacja na polskich drogach i wciąż niewystarczający stopień wiedzy i świadomości problemu u młodych ludzi. Każdorazowo program przebiega pod innym hasłem przewodnim, w tym roku jest to: bezpieczeństwo w pojeździe, pasy bezpieczeństwa. Całość zorganizowana jest w związku ze Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych i w ramach działań zgłoszonych przez Stowarzyszenie na Dekadę Działań BRD 2011-2020.

    Formuła przedsięwzięcia, na podstawie doświadczeń i wniosków, została udoskonalona. Niezmiennie podstawową formą realizacji w szkołach są jednak dyskusje i debaty najmłodszych uczestników ruchu drogowego. To ten element, który odróżnia akcję „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” od wielu innych działań z młodzieżą i dziećmi. Oni mówią - są podmiotem - dzielą się w sposób spontaniczny swoimi doświadczeniami, wymieniają poglądy, formułują wnioski, nierzadko bardzo dojrzałe i odpowiedzialne.

    Na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie ”Droga i Bezpieczeństwo” umieszcza specjalnie dobrane materiały merytoryczne, wybrane statystyki tematu, list i wskazówki dla nauczycieli, celem zaproszenia ich do uczestnictwa i wsparcia działania. Organizatorzy liczą, że i w tym roku do włączenia się dodatkowo zachęci propagujący akcję list Ministra Edukacji do kuratorów oświaty, dyrektorów szkół i nauczycieli. List ten corocznie ukazuje się na stronie MEN, wraz z materiałami towarzyszącymi akcji.

    Proponowanym punktem kulminacyjnym będzie dzień 17 listopada, ale dodatkowo młodzi uczestnicy ruchu drogowego wezmą udział w działaniach towarzyszących: apelach, spektaklach, konkursach, spotkaniach z poszkodowanymi, policjantami, służbami ratowniczymi… Ogłoszony został konkurs dla uczniów , w zależności od wieku uczestników - na wiersz/hasło lub krótki utwór literacki, związane z tematem przewodnim. Tegoroczne działania zakończy spotkanie podsumowujące w Warszawie, z udziałem patronów i zaproszonych gości, na którym wręczone zostaną laureatom nagrody i wyróżnienia.

    Akcja ma patronaty honorowe: Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady BRD, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Parlamentarnego Zespołu ds. BRD. Akcję popiera Europejska Federacja Ofiar Wypadków Drogowych.

    Patronem medialnym jest Auto Świat i Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego "Bezpieczna Droga do Szkoły". Partnerem tej edycji jest Grupa Nordglass.


Załączniki:
1. "Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Czwarta edycja - 2011 rok więcej ->>Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze