Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Suwalskie: Co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć ryzyko wypadku drogowego?

04-11-2011, kategoria Aktualności - Porady

Suwalskie: Co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć ryzyko wypadku drogowego?    Pod takim tytułem odbyły się lekcje wychowania komunikacyjnego dla dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie zorganizowane przez Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego istniejące przy szkole. Wzięli w nich udział przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach i Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej „PRYZMAT”. W ten sposób zaingurowano program edukacji dzieci w klasach I-III w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

    Jest on realizowany w oparciu o specjalny zestaw „AUTOCHODZIK” - Miasteczko Drogowe, który został bezpłatnie przekazany przez WORD w Suwałkach. Na tych lekcjach dzieci zapoznawały się ze znakami, które spotykają na drodze do szkoły. Dowiadywały się, co one mówią, czego zabraniają, na co zwracają uwagę itp. Dzieci uczyły się prawidłowo zachowywać się na drodze do szkoły i właściwie reagować na napotkane niebezpieczeństwo. Uświadomiły sobie, na jakie zagrożenia są narażone, gdy na drodze są inni użytkownicy. W ich rolę wcieliły się dzieci, np. kierowcy pogotowia, straży pożarnej, policjanta.

    Szczególną uwagę zwrócono na ubiór dzieci, oznakowanie rowerów, hulajnóg, łyżworolek itp., które dzieci przyniosły na lekcje. Każde dziecko otrzymało z WORD Suwałki zeszyt do wychowania komunikacyjnego do pokolorowania różnych obrazów z ruchu drogowego, zaś do przekazania w domu rodzicom i osobom starszym otrzymały broszurkę wydaną przez Krajową Radę BRD pt.: „Bezpieczeństwo na drodze”. Efekty swojej pracy w przygotowaniu ubioru i sprzętu do uczestnictwa w ruchu drogowym sprawdzały w ciemnym korytarzu. Dzieci były bardzo zadowolone i cieszyły się z osiągniętych efektów. Były przekonane, że teraz będą bardziej bezpiecznie poruszały się w drodze do szkoły z elementami odblaskowymi. „Włącz myślenie - czerwone i białe” szczególnie w okresie jesiennym, kiedy jest słaba widoczność. Ze strony Gminnego Centrum BRD duży wkład wniosła pani Marta Manalis. Stowarzyszenie „PRYZMAT” reprezentowali wolontariusze LO nr 4 w Suwałkach - Dominika Chamska i Kamil Izdebski. Koordynował to przedstawiciel z ramienia WORD Suwałki, Główny Specjalista ds. BRD - Aleksander Czuper. Bezpośrednio w lekcjach udział wzięło 60 osób, zaś w roli obserwatorów - 75 osób z klas IV i V, którym również wręczono ulotkę dla rodziców „Bezpieczeństwo na drodze”.


Fotorelacja z przebiegu zajęć
Polub Nas na Facebook-u :-)Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze