Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pasażerowie mają głos, a kierowcy chcą ich słuchać: „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie."

04-09-2011, kategoria Aktualności - Porady

Pasażerowie mają głos, a kierowcy chcą ich słuchać:
„Nie jedź na kacu. Włącz myślenie."
    Przygotowana przez KR BRD kampania informacyjna „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie." została przychylnie przyjęta przez kierowców i pasażerów. Celem akcji było przekazanie społeczeństwu wiedzy na temat działania alkoholu na organizm i niezbędnego czasu potrzebnego do wytrzeźwienia. Niemal 95% respondentów badania TNS OBOP uznało, że kampania uświadomiła zagrożenie wynikające z prowadzenia pojazdów na kacu, zaś ponad 70% przyznało, że chcieliby zobaczyć podobne informacje w przyszłości.

    To właśnie brak wiedzy i ciche przyzwolenie społeczne są głównymi przyczynami niebezpiecznego zjawiska prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Badania TNS OBOP „Kierowca a alkohol" dla KRBRD wskazały, że aż 78% kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu, to osoby będące na kacu. Pasażerowie i świadkowie sytuacji krytycznych czuli się dotąd bezsilni i nieuprawnieni do dyskusji z kierowcami na temat ich stanu trzeźwości.

    Cieszy więc fakt, że rola osób postronnych w podobnych sytuacjach staje się istotna. Badania opinii wskazują trend, że trzeźwość kierowcy to nie tylko jego sprawa i dotyczy także innych uczestników ruchu drogowego. Ponad 90% badanych wyraża chęć zwrócenia kierowcy uwagi, aby nie prowadził po alkoholu lub na kacu.

Tylko wątroba metabolizuje alkohol

    Komunikat kampanii opierał się na przykładzie „nieświadomej nietrzeźwości" - stanie kaca. Został podany w opozycji do powszechnie panujących stereotypów na temat trzeźwienia: kilka godzin snu, prysznic, kawa, jajecznica. Treści te zestawiono z faktami - alkohol jest metabolizowany wyłącznie przez wątrobę, która, aby usunąć go z organizmu, potrzebuje czasu.

Psycholog transportu dr Andrzej Markowski:
Metabolizowanie alkoholu zależy od wielu czynników: stanu zdrowia, wagi, płci, wypitej ilości, jakości i procentowej zawartości czystego alkoholu etylowego w napoju, zażywanych leków, wieku. W zależności od tych zmiennych czas usuwania alkoholu z organizmu może się znacznie różnić. Niemniej przyjmuje się pewną bezpieczną stałą: wątroba jest w stanie usunąć podczas 1 godziny maksymalnie 1 porcję standardową alkoholu.


U cioci na imieninach lub na działce, a potem powrót… samochodem

    Polacy najczęściej piją alkohol w gronie najbliższych: rodziny i przyjaciół. Im więcej alkoholu spożywamy, tym bardziej rośnie jego poziom (stężenie) we krwi (mierzone w promilach). Jeśli spożywanie alkoholu trwa ponad 8 godzin, jego usuwanie z organizmu trwa znacznie dłużej. Kto będzie trzeźwym kierowcą i po jakim czasie rozwiezie gości?


UWAGA! Podany czas trzeźwienia (ilość godzin od zakończenia konsumpcji) został uśredniony i podany orientacyjnie: w wyliczeniu nie wzięto pod uwagę wszystkich czynników warunkujących metabolizowanie alkoholu.

Trzeźwa ocena sytuacji

    Ocena stanu trzeźwości, poza badaniem krwi lub alkomatem, polega zwykle na ocenie własnego samopoczucia. Jeśli nie odczuwamy dolegliwości typu: ból, zawroty głowy, czy mdłości, uznajemy, że jesteśmy już trzeźwi. Jeśli zaś do tego prześpimy się kilka godzin, uznajemy, że jesteśmy trzeźwi na pewno. Taka ocena sytuacji jest błędna, ponieważ dopóki we krwi krąży alkohol, ciągle działa na nasz mózg i upośledza postrzeganie.

    Świadomość, jak wiele czasu potrzebuje wątroba na usunięcie alkoholu z organizmu, pomaga ograniczyć zaufanie do dobrego samopoczucia, które możemy odczuwać.Załączniki:

1.  Wyniki badania TNS OBOP "Nieświadoma nietrzeźwość". więcej ->>
2. Prezentacja: Podsumowanie Kampanii "Nie jedź na kacu. Włącz myślenie". więcej ->>Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze