Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » AktualnoÅ›ci
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pasażerowie mają głos, a kierowcy chcą ich słuchać: „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie."

04-09-2011, kategoria Aktualności - Porady

Pasażerowie mają głos, a kierowcy chcą ich słuchać:
„Nie jedź na kacu. Włącz myślenie."




    Przygotowana przez KR BRD kampania informacyjna „Nie jedź na kacu. Włącz myÅ›lenie." zostaÅ‚a przychylnie przyjÄ™ta przez kierowców i pasażerów. Celem akcji byÅ‚o przekazanie spoÅ‚eczeÅ„stwu wiedzy na temat dziaÅ‚ania alkoholu na organizm i niezbÄ™dnego czasu potrzebnego do wytrzeźwienia. Niemal 95% respondentów badania TNS OBOP uznaÅ‚o, że kampania uÅ›wiadomiÅ‚a zagrożenie wynikajÄ…ce z prowadzenia pojazdów na kacu, zaÅ› ponad 70% przyznaÅ‚o, że chcieliby zobaczyć podobne informacje w przyszÅ‚oÅ›ci.

    To wÅ‚aÅ›nie brak wiedzy i ciche przyzwolenie spoÅ‚eczne sÄ… głównymi przyczynami niebezpiecznego zjawiska prowadzenia pojazdów pod wpÅ‚ywem alkoholu. Badania TNS OBOP „Kierowca a alkohol" dla KRBRD wskazaÅ‚y, że aż 78% kierowców, którzy prowadzili pod wpÅ‚ywem alkoholu, to osoby bÄ™dÄ…ce na kacu. Pasażerowie i Å›wiadkowie sytuacji krytycznych czuli siÄ™ dotÄ…d bezsilni i nieuprawnieni do dyskusji z kierowcami na temat ich stanu trzeźwoÅ›ci.

    Cieszy wiÄ™c fakt, że rola osób postronnych w podobnych sytuacjach staje siÄ™ istotna. Badania opinii wskazujÄ… trend, że trzeźwość kierowcy to nie tylko jego sprawa i dotyczy także innych uczestników ruchu drogowego. Ponad 90% badanych wyraża chęć zwrócenia kierowcy uwagi, aby nie prowadziÅ‚ po alkoholu lub na kacu.

Tylko wÄ…troba metabolizuje alkohol

    Komunikat kampanii opieraÅ‚ siÄ™ na przykÅ‚adzie „nieÅ›wiadomej nietrzeźwoÅ›ci" - stanie kaca. ZostaÅ‚ podany w opozycji do powszechnie panujÄ…cych stereotypów na temat trzeźwienia: kilka godzin snu, prysznic, kawa, jajecznica. TreÅ›ci te zestawiono z faktami - alkohol jest metabolizowany wyłącznie przez wÄ…trobÄ™, która, aby usunąć go z organizmu, potrzebuje czasu.

Psycholog transportu dr Andrzej Markowski:
Metabolizowanie alkoholu zależy od wielu czynników: stanu zdrowia, wagi, płci, wypitej ilości, jakości i procentowej zawartości czystego alkoholu etylowego w napoju, zażywanych leków, wieku. W zależności od tych zmiennych czas usuwania alkoholu z organizmu może się znacznie różnić. Niemniej przyjmuje się pewną bezpieczną stałą: wątroba jest w stanie usunąć podczas 1 godziny maksymalnie 1 porcję standardową alkoholu.


U cioci na imieninach lub na działce, a potem powrót… samochodem

    Polacy najczęściej pijÄ… alkohol w gronie najbliższych: rodziny i przyjaciół. Im wiÄ™cej alkoholu spożywamy, tym bardziej roÅ›nie jego poziom (stężenie) we krwi (mierzone w promilach). JeÅ›li spożywanie alkoholu trwa ponad 8 godzin, jego usuwanie z organizmu trwa znacznie dÅ‚użej. Kto bÄ™dzie trzeźwym kierowcÄ… i po jakim czasie rozwiezie goÅ›ci?


UWAGA! Podany czas trzeźwienia (ilość godzin od zakończenia konsumpcji) został uśredniony i podany orientacyjnie: w wyliczeniu nie wzięto pod uwagę wszystkich czynników warunkujących metabolizowanie alkoholu.

Trzeźwa ocena sytuacji

    Ocena stanu trzeźwoÅ›ci, poza badaniem krwi lub alkomatem, polega zwykle na ocenie wÅ‚asnego samopoczucia. JeÅ›li nie odczuwamy dolegliwoÅ›ci typu: ból, zawroty gÅ‚owy, czy mdÅ‚oÅ›ci, uznajemy, że jesteÅ›my już trzeźwi. JeÅ›li zaÅ› do tego przeÅ›pimy siÄ™ kilka godzin, uznajemy, że jesteÅ›my trzeźwi na pewno. Taka ocena sytuacji jest błędna, ponieważ dopóki we krwi krąży alkohol, ciÄ…gle dziaÅ‚a na nasz mózg i upoÅ›ledza postrzeganie.

    Åšwiadomość, jak wiele czasu potrzebuje wÄ…troba na usuniÄ™cie alkoholu z organizmu, pomaga ograniczyć zaufanie do dobrego samopoczucia, które możemy odczuwać.



Załączniki:

1.  Wyniki badania TNS OBOP "NieÅ›wiadoma nietrzeźwość". wiÄ™cej ->>
2. Prezentacja: Podsumowanie Kampanii "Nie jedź na kacu. Włącz myślenie". więcej ->>



Dodaj komentarz
Kod weryfikuj¹cy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imiÄ™(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze