Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Polecamy! Kampania "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba"

04-09-2011, kategoria Aktualności - Porady

Polecamy! Kampania

"Bezpieczna droga z radami SpongeBoba"
    Pierwszego września, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, ruszyła II edycja społecznej kampanii "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Dzieci w przedszkolach i szkołach uczą się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w roli pieszego, pasażera czy rowerzysty. Z kampanią, zainicjowaną przez polską Policję i dziecięcy kanał telewizyjny Nickelodeon, organizatorzy chcą dotrzeć do każdego przedszkola i każdej szkoły w Polsce.

    Pierwszy dzień szkoły to doskonała okazja do tego, by po raz kolejny przypomnieć wszystkim dorosłym, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci na drodze. Mimo, że z roku na rok spada liczba wypadków z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego, to jednak zagrożenie ciągle występuje, a zabitych i rannych można liczyć w tysiącach. Według statystyk Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2010 roku miało miejsce ponad 4200 wypadków z udziałem dzieci. W stosunku do 2009 roku liczba ta zmalała o ponad 800, ale nadal jest wysoka.

    Mniejsza liczba wypadków świadczy o tym, że akcje prewencyjne oraz edukacja dzieci i ich rodziców (opiekunów) przynoszą pożądane rezultaty. Bardzo ważna jest zatem edukacja maluchów już w przedszkolach, a także w pierwszym okresie nauki w szkole. Stąd propozycja Komendy Głównej Policji i kanału dziecięcego Nickleodeon, jaką jest ogólnopolska kampania „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”, organizowana już drugi rok z rzędu. Jej celem jest dotarcie do wszystkich dzieci w każdym polskim przedszkolu i szkole (szczególnie do uczniów klas 1-3) i przekazanie im podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

    Akcja „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” obejmuje całą Polskę. Kampania polega na angażowaniu dzieci i zachęcaniu ich do samodzielnego myślenia. Specjalnie przygotowane materiały wideo i gra mobilna posłużą wspólnej zabawie polegającej na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Ambasadorem akcji i głównym bohaterem materiałów jest znana dzieciom kreskówkowa postać – SpongeBob Kanciastoporty. To on wprowadza dzieci do świata zasad ruchu drogowego, a wszystko przedstawia w humorystyczny sposób, dzięki czemu łatwiej przyswoją one przekazywane treści.

    Chcąc utrwalić wśród najmłodszych podstawowe zasady na temat bezpieczeństwa drogowego, niezbędna jest współpraca policjantów z nauczycielami i rodzicami. Policjanci przekazują pedagogom ciekawe narzędzia do przeprowadzenia zajęć w szkołach, m.in. podczas wychowania komunikacyjnego.

    W ramach kampanii do jednostek Policji w całym kraju trafi 18 tysięcy płyt DVD z uatrakcyjnionym filmem „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” oraz piosenką pt. „Przepisowy ruch drogowy”. Policjanci odwiedzający szkoły rozdadzą także około 330 tysięcy odblasków. Kreskówkowy bohater kampanii SpongeBob, jako promotor bezpieczeństwa na drodze, z pewnością skuteczniej dotrze do maluchów niż przekaz policjanta, nauczyciela czy opiekuna. Promowana w ramach akcji piosenka „Przepisowy ruch drogowy” była dotąd – i z pewnością nadal będzie – ulubionym utworem wielu dzieci, a te, śpiewając – uczą się.

    W tym roku, specjalnie dla najmłodszych, przygotowano aplikację na telefon komórkowy – edukacyjną grę mobilną poświęconą bezpieczeństwu na drodze. Dzięki niej dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aplikację można pobrać ze strony

www.nick.com.pl/rady

na której znajdują się także wszystkie materiały wykorzystywane w akcji „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” oraz gry i zabawy uczące zachowania bezpieczeństwa na drodze.

    Organizatorami akcji jest polska Policja wraz z kanałem telewizyjnym Nickelodeon. Kampania organizowana jest po raz drugi, we współpracy z wydawnictwem Edipresse, reprezentowanym przez magazyn „Mamo to ja” i „Przedszkolak” oraz firmą reklamy zewnętrznej Stroer.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze