Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

CASPER - nasze doświadczenia z fotelikami

02-09-2011, kategoria Aktualności - Porady

CASPER - nasze doświadczenia z fotelikami
    Jeszcze do końca marca 2012 r. europejscy posiadacze fotelików mogą realnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Wtedy to dobiegnie końca międzynarodowy projekt CASPER, angażujący siły naukowców i internautów. Polacy mają niepowtarzalną szansę, by dane z naszego kraju zostały uwzględnione w pierwszym tak wielkim przedsięwzięciu.

    CASPER (Child Advanced Safety Project for European Roads) koncentruje się na poprawie bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Składa się z czterech części:
  - badania na trzech typach modeli dziecięcych manekinów oraz badania urazów podbrzusza i opracowanie nowych czujników dla tej części ciała
  - praca na danych dotyczących wewnętrznych i zewnętrznych części ciała dziecka w celu stworzenia ulepszonych modeli i czujników
  - badania terenowe, ankiety, badania grupowe
  - opracowanie danych i publikacja wyników.

    Badanie wykracza poza ściany laboratorium. Twórcy zwracają się do rodziców najmłodszych podróżników z pytaniem o ich indywidualne doświadczenia. Jest to najlepsze źródło informacji nt. zwyczajów, wiedzy oraz problemów, które napotykają opiekunowie w związku z przewozem dzieci. Dlatego też dużą wagę przykłada się do internetowej ankiety skierowanej właśnie do nich. Dostępna jest również jej wersja polskojęzyczna.    Informacje uzyskane od internautów pozwolą określić rzeczywiste warunki, w jakich przewożone są dzieci, a także ustalić, jak duży wpływ mają na te warunki różnice kulturowe. Badania prowadzone przez zespoły naukowe przyczynią się natomiast do ulepszenia narzędzi wykorzystywanych w testach zderzeniowych. Pomogą też lepiej zrozumieć biomechanikę i zachowanie ciała ludzkiego w czasie wypadku. Dane mają być również wykorzystane w nowych konstrukcjach samochodów i fotelikach oraz jako pomoc w ustaleniu nowych przepisów i procedur homologacyjnych.

    W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 15 partnerów z 7 państw europejskich. Są to organizacje od dawna zajmujące się badaniami w zakresie bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Należą do nich m.in: Fiat, Renault, wyższe szkoły z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i inni.

    Realizatorzy projektu na terenie Polski - firma 4CPS, serwis fotelik.info oraz Politechnika Warszawska - gorąco zachęcają do wypełnienia polskiej wersji ankiety dla rodziców i opiekunów oraz odwiedzenia strony www.ankietacasper.pl. Warto poświęcić trochę swojego czasu na tak ciekawe i ważne przedsięwzięcie, a przy okazji pokazać, jak nam - Polakom - zależy na bezpieczeństwie dzieci.

Na stronie www.fotelik.info znajdą Państwo sporo informacji o fotelikach. Polecamy.
Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze