Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Bezpieczna droga do szkoły

01-09-2011, kategoria Aktualności - Porady

Bezpieczna droga do szkoły    Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dzieci z bagażem wakacyjnych wspomnień wróciły do szkoły. Z policyjnych statystyk wynika, że pierwsze dni września mogą być dla najmłodszych szczególnie niebezpieczne, stąd policyjne patrole w rejonach przyszkolnych. Funkcjonariusze wspierani przez strażników miejskich czuwają nad bezpieczeństwem rozpoczynających naukę dzieci. W całym kraju są prowadzone działania o charakterze profilaktyczno-prewencyjnym.

    Jak każdego roku, ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Stołeczni funkcjonariusze, podobnie jak ich koledzy w innych miejscowościach, aktywnie włączają się w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Wspierani przez strażników miejskich, są obecni w rejonach szkół i przedszkoli. Sprawdzają właściwe oznakowanie przejść dla pieszych w rejonach przyszkolnych (tel. 0-22 603-72-99, a po 16.00 - 603-77-55). Kontrolują też kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo dzieci, łamią w tych miejscach przepisy ruchu drogowego.

    Od 1 do 16 września funkcjonariusze zorganizują w szkołach spotkania z najmłodszymi, podczas których pokażą im, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, na co zwracać uwagę, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać. Przed szkołami praktycznie pokażą najmłodszym, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych.

    Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w pierwszym tygodniu września nie odnotowano wypadków z udziałem pieszych w wieku od 7 do 18 lat. W 2009 roku od 1 do 7 września w zdarzeniu drogowym nie ucierpiało ani jedno dziecko w wieku 7-14 lat, natomiast z grupy wiekowej 15-17 lat poszkodowany został jeden uczeń. Spośród przedstawicieli obydwu grup, ani jedna osoba nie spowodowała wypadku.

    Początkowe tygodnie lat szkolnych 2007 i 2008 przyniosły po 3 wypadki z udziałem przedstawicieli dwóch grup wiekowych: 7-14 oraz 15-17 lat. Jeden uczeń z młodszej oraz dwie osoby ze starszej grupy zostali w 2008 roku sprawcami wypadków drogowych.

    W 2010 r. w pierwszym tygodniu września w Warszawie nie odnotowano żadnego wypadku z udziałem dzieci w wieku do 17 roku życia. W tym samym okresie w powiatach okołowarszawskich dzieci w wieku od 7 do 14 lat spowodowały 2 wypadki (gdzie 2 osoby zostały ranne) i 2 kolizje. Natomiast młodzi ludzie w wieku od 15 do 17 roku zycia spowodowali 1 kolizję. Od 1 do 7 września ubiegłego roku 3 uczniów w wieku od 7 do 14 roku życia zostało rannych w 3 zdarzeniach, a 4 uczniów w wieku 15 - 17 lat zostało rannych w 4 zdarzeniach.


Żródło:
http://www.policja.waw.pl/portal/pl/1/15193/Bezpieczna_droga_do_szkoly.htmlDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze