Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

„Nie jedź na kacu. Włącz myślenie" Twój kac może kosztować czyjeś życie

27-06-2011, kategoria Aktualności - Porady

„Nie jedź na kacu. Włącz myślenie"
Twój kac może kosztować czyjeś życie    Prawie 80% nietrzeźwych kierowców – to osoby będące na kacu. W Polsce, pod hasłem „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie", trwa kampania społeczna Krajowej Rady Bezpieceństwa Ruchu Dro-gowego przestrzegająca przed jazdą w takim stanie. To pierwsza w naszym kraju kampania po-ruszająca ten problem.
    Prowadzenie pojazdu na kacu to po prostu jazda pod wpływem alkoholu. Statystyki policyjne wskazują, że najwięcej wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców odnotowuje się latem, w weekendy, do godzin południowych. Z najnowszych badań TNS OBOP* dla KR BRD wy-nika, że polskim kierowcom i ich pasażerom brak wiedzy o czasie działania alkoholu w organi-zmie.

    Prowadzenie pojazdów po imprezie dnia następnego dla wielu polskich kierowców nie stanowi problemu. Kierowcom brakuje ogólnej wiedzy na temat działania alkoholu na ich organizm i czasu potrzebnego do wytrzeźwienia. W powszechnej opinii pokutują mity, że nawet po hucznej impre-zie, gdy następnego dnia rano weźmie się prysznic, wypije mocną kawę, zje pożywne śniadanie oraz nie ma się bólu głowy, to można bezpiecznie prowadzić auto. Tymczasem statystyki policyjne wyraźnie temu przeczą; większość wypadków z udziałem osób nietrzeźwych ma miejsce w week-endy, do południa, gdy sprawcy nie pili alkoholu przed jazdą.

    W efekcie aż 78% spośród kierujących po alkoholu to osoby będące na kacu. Dobrze, gdy zasko-czenie przychodzi podczas rutynowej kontroli policyjnej, tragedia, gdy dojdzie do wypadku.
Kierowcy na kacu

Kierowcy na kacu w grupie ryzyka. TNS OBOP Ewaluacja ilościowa dot. zjawiska prowadzenia po alkoholu


    Realizując misję poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego KR BRD przygotowała kampanię spo-łeczną, której celem jest uzmysłowienie polskiemu kierowcy zagrożenia, jakim jest prowadzenie auta na kacu. Kampania jest skierowana do wszystkich kierowców i obejmuje emisję spotu telewi-zyjnego, radiowego, outdoor, indoor, eventy oraz edukacyjną stronę internetową www.niejedznakacu.pl.

    W kampanii zostanie wykorzystana strona profilu społecznościowego NIE JEŻDZĘ NA KACU, przygotowana z myślą o zaangażowaniu wszystkich grup społecznych, których problem nietrzeźwych kierowców dotyczy. Szczególną grupą dla tej problematyki są pasażerowie pojazdów oraz świad-kowie niebezpiecznych zachowań kierowców.

    Kampanię zrealizowała Fabryka Komunikacji Społecznej, za produkcję spotu odpowiada Zielony Pomidor, za media - Media Sense. Spot wyreżyserował Marek Dawid, a głosu w spocie telewizyj-nym i radiowym użyczył Radosław Pazura.

Załączniki:--------------------
*Badania TNS OBOP marzec-kwiecień 2011 dla KRBRD.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze