Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Bezpieczniej na drogach dzięki licznym inicjatywom dzieci

16-06-2011, kategoria Aktualności - Porady

Bezpieczniej na drogach dzięki licznym inicjatywom dzieci    W Sejmie RP 30 czerwca odbędzie się finał konkursu na najbardziej aktywny i efektywny Szkolny Klub Bezpieczeństwa. Najlepszym młodym propagatorom poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w obecności przedstawicieli Parlamentu RP, wręczone zostaną cenne nagrody. Akcja jest elementem programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich”.

    Na uroczysty finał, będący zwieńczeniem ogólnopolskiego konkursu organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich”, zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji wspierających program, organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, edukacji i ochrony zdrowia oraz przedstawiciele Parlamentu RP. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Poseł na Sejm RP Beatą Bublewicz, Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. BRD i krajowym koordynatorem akcji wspieranej przez Renault Polska - „Włącz myślenie – Dekada BRD 2011-2020”.

    Pierwsze miejsce w konkursie, za zrealizowanie największej liczby działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w społeczności lokalnej zdobył Szkolny Klub Bezpieczeństwa ze Szkoły Podstawowej im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie (woj. małopolskie). Klub ten udokumentował w nadesłanym na konkurs sprawozdaniu szereg nowatorskich przedsięwzięć mających wpływ na realną poprawę bezpieczeństwa. Jednym z nich była inicjatywa wysyłania „SMS-ów wyobraźni”. Odbiorcami akcji byli ich bliscy i koledzy, którym Ci młodzi propagatorzy idei projektu uzmysławiali istotę odpowiedzialnego zachowania w ruchu drogowym. W nagrodę zwycięzcy otrzymają mobilne miasteczko ruchu drogowego, rower miejski i odblaskowe zestawy rowerowo-spacerowe dla wszystkich członków klubu.

    - Praca jury nad wyłonieniem zwycięzców spośród wszystkich nadesłanych na konkurs sprawozdań była niezmiernie trudna. Kluby wykazały się nadspodziewaną aktywnością, a ich kreatywność i aktywność zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wyrazy uznania i podziwu należą się wszystkim klubom. Zaskakujący jest rozmach ich działań, zaangażowanie i efektywność. Cieszymy się, że ten nowy element wprowadzony do programu Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich” od tegorocznej, 11. edycji miał tak ogromne powodzenie. To dowód na to, że działania koncernu Renault skutecznie uświadamiają zagrożenia i inicjują poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i dlatego będziemy je kontynuować – podsumowuje Agata Szczech, Dyrektor Public Relations Renault Polska.

    Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach (woj. warmińsko-mazurskie), która przeprowadziła m.in. półroczną akcję „Młodzi bezpieczni do kwadratu” propagującą najważniejsze zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Klub tej szkoły otrzyma rowerowy tor przeszkód, aparat fotograficzny i plecaki z zestawem odblasków.

    Laureatem trzeciego miejsca została natomiast Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku (woj. śląskie). W ramach swojej działalności klubowicze przeprowadzili akcję rozdania wszystkim uczniom i pracownikom szkoły kart ICE (In Case of Emergency), informujących ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Uczniowie z Rybnika otrzymają w nagrodę zestaw mini znaków drogowych, rowerowy zestaw bezpieczeństwa (kask, ochraniacze, oświetlenie, odblaski) oraz kamizelki odblaskowe dla członków klubu.

    - Zwycięskie Szkolne Kluby Bezpieczeństwa pokazały, jak dużo można zrobić na własnym terenie. Dzieci dostały do ręki pomysł i poszły z nim w świat, ucząc kolegów i dorosłych, nie tylko bezpieczeństwa, ale również przedsiębiorczości. Młodzi klubowicze potrafili zaistnieć w lokalnych mediach, pozyskać pieniądze od gminy na tablice informacyjne, zorganizować wiece, akcje propagujące bezpieczeństwo ruchu drogowego i protestujące przed niewłaściwymi rozwiązaniami. W najlepszych klubach akcja rozrosła się do poziomu gminy. Okazuje się, że rośnie nam pokolenie zdolnych, pomysłowych i sprawnych społecznie młodych ludzi i to nie tylko w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach – mówi Piotr Mosak, psycholog wychowawczy, ekspert programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault i członek jury.


Logo - Dekada BRD.


Logo - Renault Dekada BRD.


Logo - Szkolny Klub Bezpieczeństwa.


SKB Rybnik - rajd rowerowy.


SKB Rybnik - rozdanie kart ICE.


SKB Tarnów - bezpieczna droga do szkoły.


SKB Tarnów - upamiętnienie ofiar wypadków drogowych.


SKB Wydminy - akcja odblaskowa.


SKB Wydminy - informowanie rodziców.Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze