Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Widoczne Dzieciaki w Bielanach

26-04-2011, kategoria Aktualności - Porady

Widoczne Dzieciaki w Bielanach    Doping, radość, rywalizacja, piosenki, pokazy i nagrody towarzyszyły gminnej inauguracji kampanii Widoczne Dzieciaki w Bielanach. Do uczniów przybyli dostojni goście. Na zwycięzców czekały nagrody, a szkoła otrzymała kamizelki odblaskowe dla uczniów. Mistrz Ruchu Drogowego, wyłoniony w konkurencjach, otrzymał rower górski.

    Zespół Oświatowy w Bielanach był kolejnym miejscem, gdzie odbyła się gminna inauguracja kampanii „Widoczne Dzieciaki”. Kampania „Widoczne Dzieciaki” jest nowatorskim pomysłem przyczyniającym się do wzrostu bezpieczeństwa na naszych drogach, z akcentem na najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Kampania „Widoczne Dzieciaki” polega na wyrobieniu wśród dzieci nawyku chodzenia w kamizelkach odblaskowych. W ramach tej kampanii kamizelki otrzymuje szkoła, nie bezpośrednio sami uczniowie. Doświadczenie pokazywało, że kamizelki, które otrzymywały dzieci, trafiały do samochodów ich rodziców. Po otrzymaniu przez szkołę kamizelek, podczas każdego wyjścia poza szkołę uczniowie będą je zakładali. Dzięki temu dzieci będą bardziej widoczne, a co za tym idzie, bardziej bezpieczne. Warto dodać, że dotychczas nie odnotowano na terenie powiatu sokołowskiego żadnego zdarzenia drogowego z udziałem pieszego w kamizelce odblaskowej.

    Przygotowując się to tej niecodziennej inauguracji, nauczyciele przeprowadzili szereg zajęć profilaktycznych dotyczących bezpiecznej drogi do szkoły, bezpiecznej zabawy, odpowiedzialnego zachowania na drodze oraz tego, jak ważne jest noszenie odblasków o zmroku. Efektem tej pracy był przeprowadzony konkurs plastyczny dotyczący bezpieczeństwa. W trakcie uroczystej inauguracji nastąpiło jego rozstrzygnięcie.

    Wszystkich gości uroczyście przywitał Dyrektor Szkoły, Henryk Klewek. Przedstawił przybyłych gości: Wójta Gminy Bielany, Zbigniewa Woźniaka, Komendanta Powiatowego Policji w Sokołowie Podlaskim, mł. insp. Karola Szwalbe, nadkom. Monikę Sokołowską z Wydziału Prewencji Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji, nadkom. Stanisława Popiela z Wydziału Ruchu Drogowego również KWP, asp. szt. Sławomira Tomaszewskiego – Oficera Prasowego KPP, Kierownika Posterunku w Bielanach, st.asp. Jacka Patejko, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, Jacka Kobylińskiego wraz z Jerzym Chmielińskim, Krystynę Długołęcką – Sekretarza Gminy Bielany, Barbarę Wojewódzką – Kierownika GOPS, Grażynę Zawarczyńską, Dyrektor ZO w Rozbitym Kamieniu oraz Mecenasów akcji - Prezesa Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim, Piotra Żebrowskiego wraz z dyrektorem Filii w Bielanach, Robertem Jakubiakiem oraz panią Ewę Korman, współwłaścicielkę firmy AXAN.

    Po przywitaniu nastąpiło uroczyste odsłonięcie banera. Baner z hasłem kampanii odsłonili - Komendant Powiatowy Policji, Wójt Gminy Bielany, Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim, Współwłaścicielka firmy AXAN i dyrektor WORD. Po odsłonięciu rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów. Dzieci prezentowały piosenki i scenki o bezpieczeństwie. Występy przeplatane były okrzykami, a wśród kibiców, na transparentach widniały hasła o bezpiecznym poruszaniu się na drodze.

    Podczas przygotowań do finału wśród najmłodszych przeprowadzony został konkurs plastyczny. Wpłynęło 30 prac od uczniów klas IV-VI. Komisja konkursowa, w skład której weszły trzy panie – nadkom. Monika Sokołowska, Małgorzata Małkus i Ewa Korman, wybrała najbardziej spełniające założenia konkursu. Brana pod uwagę była technika i estetyka wykonania, ale również przesłanie zamieszczone na tym rysunku. I miejsce w tym konkursie zajęła Urszula Grabowska. Otrzymała aparat fotograficzny i artykuły plastyczne. Jury przyznało jeszcze cztery wyróżnienia – Dominice Strus, Ewie Rucińskiej, Wioli Bielińskiej i Oliwii Mazurczak. Jako wyróżnienia otrzymały MP4. Główną nagrodę wręczył sam Wójt Gminy Bielany.

    Po wysłuchaniu ciekawych scenek i interesujących piosenek mogliśmy uczestniczyć w konkurencjach sportowych. Pierwszą konkurencją była „Wyścigowa deskorolka”. Zawodnicy mieli za zadanie przejechać na deskorolce slalom, leżąc na niej na brzuchu. Mierzony był najlepszy czas i odejmowane punkty karne. W tej konkurencji zwyciężyła Ola Skorupka. Drugie miejsce zajęła Angelika Skorupka. Nagrody ufundowane przez siedlecki WORD wręczył Jacek Kobyliński. W kolejnej konkurencji zmierzyła się kolejna grupa uczniów. Tym razem musieli pokonać tor przeszkód. Uczestnicy konkurencji mieli za zadanie pokonać tor przeszkód: zakładając kamizelkę odblaskową, robiąc przewrót w przód, zakładając kask ochronny, biegnąc po ławeczce, obiegając 7 razy pachołek, podnosząc kolejny pachołek do bramki. W tym konkursie zwyciężył Przemysław Romanowski. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Zawistowski, a na trzecim Paweł Bieliński. Nagrody ufundowane przez siedlecki WORD wręczył dyrektor Jacek Kobyliński.

    Nad całością konkurencji sportowych czuwała specjalna komisja sędziowska, w składzie której znaleźli się: Artur Malinowski i nadkom. Stanisław Popiel z KWP z siedzibą w Radomiu.

    Kolejnym punktem był finał rywalizacji o tytuł „Mistrza Ruchu Drogowego”, która rozpoczęła się kilka dni wcześniej testem wiedzy. Do finału zostało zakwalifikowanych 9 uczniów. Zawodnicy musieli wykonać dwie konkurencje. Po podsumowaniu wyników, wyłoniono zwycięzców tej rywalizacji. Zwyciężyła Urszula Grabowska, otrzymując rower ufundowany przez firmę AXAN, na drugim miejscu znalazła się Julia Kowalczyk, a na trzecim Wiktoria Nasiłowska.

    Dyrektor Henryk Klewek gorąco gratulował wszystkim zawodnikom, dziękował pani Annie Hilaruk za trud przygotowania tego finału oraz wszystkim gościom za przybycie i hojność.

    Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim którzy ufundowali nagrody – Wójtowi Gminy Bielany, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Siedlcach, ale najbardziej mecenasom tej bardzo ważnej akcji – Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu za ufundowanie kamizelek odblaskowych i firmie AXAN za ufundowanie nagród w tej rywalizacji.

    Pamiątką z tego spotkania było zdjęcie wszystkich uczniów, gości i nauczycieli.


Na zdjęciach - fotorelacja z przebiegu konkursów i uroczystości w Bielanach


asp. szt. Sławomir Tomaszewski
Oficer Prasowy KPP Sokołów PodlaskiDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze