Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

CZY KASKI MOGĄ URATOWAĆ MAŁYM ROWERZYSTOM ŻYCIE? ZDECYDOWANIE TAK – PRZEKONUJĄ MARSZAŁEK I SPECJALIŚCI

21-04-2011, kategoria Aktualności - Porady

CZY KASKI MOGĄ URATOWAĆ MAŁYM ROWERZYSTOM ŻYCIE? ZDECYDOWANIE TAK – PRZEKONUJĄ MARSZAŁEK I SPECJALIŚCI    Co może zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim znajomość przepisów drogowych, dobrze oznakowany rower i JAZDA W KASKU. I o to właśnie apelują wspólnie marszałek województwa, burmistrz Wilanowa i policja podczas organizowanej przez urząd marszałkowski akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W wilanowskim Gimnazjum nr 116 aż 230 dzieci uczyło się, jak być bezpiecznym na drodze.

    Pierwsze ciepłe dni zachęcają najmłodszych do jazdy rowerem. Coraz więcej młodych osób właśnie w ten sposób dojeżdża do szkoły, czy na zajęcia pozalekcyjne. To także ulubiony sposób aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak statystyki alarmują. W zeszłym roku na drogach w Warszawie i w jej najbliższych okolicach rannych zostało aż 397 dzieci w wieku do 18 roku życia. 46 z nich to rowerzyści. W samej stolicy w wypadkach ucierpiało 150 najmłodszych, z czego 16 z nich to rowerzyści (dane z Komendy Stołecznej Policji). W wielu przypadkach konsekwencje wypadków byłyby mniej dotkliwe, gdyby dziecko jadące na rowerze miało kask.

    – Niestety, dane zbierane przez policję pokazują, że młodzi rowerzyści są ciągle ofiarami wypadków z udziałem samochodów. Jazda na rowerze w tak dużym mieście, jak Warszawa, wymaga wyjątkowo dużej odpowiedzialności. Aby być bezpiecznym, trzeba mieć nie tylko sprawny i dobrze oznakowany rower, ale przede wszystkim poznać przepisy ruchu drogowego i założyć kask – podkreślił marszałek Adam Struzik.

    – Bezpieczeństwo dzieci jest w dużej mierze w rękach rodziców. Sam jestem ojcem i doskonale wiem, że często trzeba przypilnować, przekonać i wytłumaczyć dziecku, że trzeba założyć kask. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób nie tylko zabezpieczamy córkę czy syna podczas jednego spaceru, ale utrwalamy pewien nawyk. A to już inwestycja w przyszłość – dodaje burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski.

    19 kwietnia br. w Gimnazjum Nr 116 przy w Warszawie ponad 230 dzieci z wilanowskich szkół uczyło się bezpieczeństwa na drodze w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego i WORD-u Warszawa „Bezpieczna droga do szkoły” (klasy IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 169, Szkoły Podstawowej Nr 104 oraz Szkoły Podstawowej Nr 261).

    Dzieci spróbowały swoich sił w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Czekał na nie egzamin teoretyczny (test z zakresu przepisów ruchu drogowego) oraz praktyczny – przejazd po torze rowerowym. Wszystko pod okiem policjantów z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dzieci spotkały się także z Kubą Bielakiem, redaktorem program „Jazda Polska” w TVN Turbo.

    Co ważne, wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy rowerzysty: kask rowerowy, kamizelkę odblaskową, oświetlenie do roweru, podręcznik „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa” oraz elementy odblaskowe. Dzieci obejrzały też film edukacyjny „...tak, chcę być bezpieczny”.

    Dodatkowo Ratownicy Medyczni ze Szkoły Ratownictwa Pogotowia Ratunkowego – Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SPZOZ w Warszawie zaprezentowali dzieciom udzielanie pierwszej pomocy na manekinach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przedstawili film instruktażowy „Pierwsza pomoc”.

    Bezpieczna droga do szkoły to akcja organizowana już od 9 lat przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Podczas spotkań w szkołach w całym województwie dzieci uczą się pod okiem policji przepisów ruchu drogowego, natomiast pod nadzorem ratowników medycznych – zasad udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi oglądają także filmy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu na drodze i biorą udział w konkursach sprawdzających technikę jazdy na rowerze. Co bardzo ważne, otrzymują także kaski i oświetlenie roweru. Do tej pory do dzieci trafiło kilkadziesiąt tysięcy takich zestawów. W sumie w programie wzięło już udział około 200 tysięcy dzieci z całego Mazowsza.

    Działania te wpisują się w politykę Unii Europejskiej, która zakłada do 2020 r. zmniejszenie o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej. Duże znaczenie w tym wypadku ma edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości najmłodszych użytkowników dróg.


Fotorelacja

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze