Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Mobilne miasteczka ruchu drogowego

16-04-2011, kategoria Aktualności - Porady

Mobilne miasteczka ruchu drogowego    Ministerstwo Infrastruktury, Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przekazało w pełni wyposażone mobilne miasteczka ruchu drogowego Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego. Ich dyrektorzy spotkali się w WORD w Warszawie, by podsumować tę akcję oraz omówić problemy związane z ruchem rowerowym i szkoleniem rowerzystów.

    Katarzyna Turska, sekretarz KR BRD, swoją prezentację poświęciła stanowi bezpieczeństwa rowerzystów na polskich drogach i poziomowi przygotowania ich do udziału w ruchu drogowym. Omówiła też wysiłki KR BRD i innych instytucji oraz organizacji na rzecz upowszechniania bezpieczeństwa, przypominając liczne akcje i kampanie prowadzone w całym kraju.

    St. aspirant Robert Niedbałko z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zwrócił uwagę nie tylko na wciąż niepokojące, choć mające w ostatnich latach coraz bardziej pozytywne tendencje statystyki, ale przede wszystkim podzielił się doświadczeniemi we współpracy ze szkołami i samorządami w zakresie prowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego. Ich efektem zazwyczaj jest możliwość uzyskania Karty Rowerowej przez najmłodszych.

    Andrzej Szklarski, dyrektor WORD w Warszawie, zwrócił uwagę, jak ważna jest edukacja komunikacyjna, przypominając, że najwięcej wypadków na rowerach mają dzieci w wieku 7-14 lat. Ponadto przypomniał historię miasteczek ruchu drogowego, czasy ich świetności i "upadku", by zakończyć zaproszeniem do obejrzenia i udziału w zajęciach z wykorzystaniem Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego, jakie zostało zainstalowane na terenia WORD.

    W dyskusji, poza opiniami pełnymi optymizmu, pojawiły się też dość smutne refleksje. Okazuje się bowiem, że wśród dzieci przystępujących do sprawdzianu wiedzy teoretycznej i praktycznej na Kartę Rowerową, jest niemało takich, które nie potrafią jeździć rowerem. Inną przeszkodą w szerzeniu wiedzy wśród najmłodszych jest fakt, że nie wszystkie szkoły są zainteresowane prowadzeniem takich zajęć np. przez Policję lub przedstawicieli WORD-ów. I choć, jak stwierdził Robert Niedbałko, pojawiły się narzędzia do dobrej edukacji, to do nauki potrzebne są jeszcze chęci.

    Zakup 30 mobilnych miasteczek ruchu drogowego jest jednym z elementów projektu pn. „Kampanie społeczne promujące bezpieczne zachowania wśród uczestników ruchu drogowego”, który jest współfinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

    Mobilne miasteczko ruchu drogowego jest jednym ze środków wykorzystywanych podczas nauki prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym, upowszechniania zasad i przepisów ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży. Ponadto, miasteczko umożliwia stworzenie warunków do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową i motorowerową. Może być także wykorzystane do popularyzowania roweru, jako środka transportu, rekreacji i sportu.
Każde mobilne miasteczko ruchu drogowego wyposażone jest w:

  • zestaw znaków drogowych i sygnalizatorów świetlnych, dostosowanych do organizacji ruchu odpowiadajacej rzeczywistym warunkom
  • antypoślizgowych mat gumowych, które można rozkładać w dowolnym miejscu, tworząc ścieżki rowerowe, skrzyżowania, rondo o różnych powierzchniach i szerokościach
  • drewniany rowerowy tor przeszkód.

Uzupełnieniem wyposażenia miasteczek są rowery oraz kaski.Fotorelacja z przebiegu spotkania i zajęć w mobilnym miasteczku ruchu drogowego.

Więcej zdjęć z przebiegu spotkanie i zajęć w mobilnym miasteczku jest dostępnych na stronie - http://word.waw.pl/image/miasteczko/
Fot. Aleksander Dmowski, WORD WarszawaDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze