Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

WORD Olsztyn: Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym"

01-12-2010, kategoria Aktualności

WORD Olsztyn: Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym"    W dniach 16-17 listopada 2010 r. w Starych Jabłonkach k. Ostródy odbyła się kolejna konferencja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie. Tegoroczne spotkanie miało na celu przedstawienie zagadnienia bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego zarówno z perspektywy działań strategicznych Unii Europejskiej, jak i regionalnych doświadczeń i planów realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim.Uczestnicy konferencji.

    W konferencji uczestniczyło blisko 130 osób. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty, Zarządu Okręgowego PCK w Olsztynie, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta w Olsztynie oraz partnera wspierającego organizację spotkania – Michelin Polska. Konferencję otworzyła pani dyrektor Anna Wasilewska reprezentująca Marszałka Województwa, od kilku lat czynnie wspierająca działania WORD-RCBRD w Olsztynie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.Marco Popolizio, ETSC.                                                        Prof. Ryszard Krystek, ITS.

    Program pierwszej części spotkania wypełniły wystąpienia Marco Popolizio z Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, prof. Ryszarda Krystka z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Wojciecha Sobiny, dyrektora ds. komunikacji w Michelin Polska. Tematyka tych prezentacji dotyczyła szeroko pojętych strategii działań prewencyjnych, tj. kultury bezpieczeństwa czy społecznej odpowiedzialności. Przedstawiciel ETSC nakreślił kierunki polityki europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, szczególnie odnosząc się do bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.Wojciech Sobina, Michelin Polska S.A.

    Druga cześć Konferencji poświęcona została prezentacji założeń „Kompleksowej strategii bezpieczeństwa ruchu drogowego” realizowanej w latach 2010-2013 w ośmiu państwach Europy Centralnej w ramach Europejskiego Projektu o nazwie „SOL - Save our lives”. W tej części wystąpił m.in. przedstawiciel lidera tego projektu, Roberto Zaglio. WORD-RCBRD jako partner zakłada, że dzięki uczestnictwu w tymże projekcie, w perspektywie następnych trzech lat, województwo warmińsko-mazurskie ma szansę na umocnienie swojej pozycji lidera - regionu o największej dynamice spadku zabitych w wypadkach drogowych w Polsce. Należy też podkreślić, iż strategia przyjęta w ramach projektu SOL kładzie szczególny nacisk na wzmocnienie działań ukierunkowanych na ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu, w tym dzieci i młodzieży. Zakłada również, co zostało wielokrotnie podkreślone, aktywny udział partnerów regionalnych w realizacji planowanych zadań.Roberto Zaglio, A.L.O.T.

    Konferencja była okazją do prezentacji efektów działań prowadzonych przez nauczycieli wychowania komunikacyjnego wyszkolonych podczas wcześniejszych warsztatów. Wyniki swoich prac przedstawiły Centra Edukacji BRD w Barczewie i Nidzicy oraz olsztyńskie przedszkola nr 16 i 24. Miłym akcentem podczas konferencji było przekazanie przez dyr. Andrzeja Szóstka oraz dyr. Wojciecha Sobinę kolejnych zestawów „Autochodzik” dwóm placówkom reprezentowanym przez najmłodszych przedstawicieli – samych przedszkolaków.Przekazanie zestawów „Autochodzik” kolejnym przedszkolom uczestniczącym w Przedszkolnym Programie Edukacji Komunikacyjnej.

    Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkanie spełniło oczekiwania uczestników i stało się okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania szerszych kontaktów, a prezentacje prelegentów wskazały nowe, efektywne kierunki działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym.

Więcej informacji, w tym prezentacje i zdjęcia dotyczące konferencji oraz Projektu SOL:
www.word.olsztyn.plDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze