Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Białe rowery przy drogach

08-11-2010, kategoria Aktualności - Porady


Światowy zwyczaj upamiętniania rowerzysty zabitego w wyniku wypadku drogowego, ustawianiem roweru pomalowanego na biało w miejscu, gdzie w wyniku potrącenia przez samochód zginął ("Ghost Bike": "duch roweru", "dusza rowerzysty") trafił do Białegostoku.

Ghost Bike to także przestroga dla innych i wsparcie prawa do bezpiecznego poruszania się rowerem. Około godz. 18 uczestnicy Masy Krytycznej ustawili w centrum miasta, swój symboliczny "biały rower", czcząc w ten sposób pamięć rowerzystów, którzy zginęli na podlaskich drogach. Apelowali do władz o ścieżki rowerowe i o infrastrukturę drogową, zwiększającą bezpieczeństwo rowerzystów, a do kierowców o rozsądek i szacunek do człowieka na dwóch kółkach. Cykliści z Klubu Eskapada i Stowarzyszenia Kontakt Miast Białystok - Eindhoven rozdali uczestnikom żółte kamizelki odblaskowe z napisem "Kierowco! Rowerzysta też człowiek!".

Pomysł takiej instalacji powstał w kwietniu 2002 r. Jo Slotę - artystę z San Francisco - zainteresowały stare, porzucone rowery. Pozbierał je, pomalował na biało, następnie sfotografował, a zdjęcia zamieścił na stronie internetowej www.ghostbike.net.

San Francisco należy do najbezpieczniejszych miast dla rowerzystów. W 2003 r. Patrick Van Der Tuin był naocznym świadkiem wypadku w St. Louis. W miejscu tragedii ustawił przemalowany na biało rower z napisem "Cyclist struck here". Widząc, że jego monument zwraca uwagę i przechodniów, i kierowców - razem z przyjaciółmi ustawili jeszcze 15 białych rowerów. Następne ghost bike pojawiły się w Pittsburghu, Nowym Jorku, Seattle oraz Chicago. Białe rowery z tabliczką "Cyclist killed here" pojawiają się również od 2005 r. na ulicach Londynu. Białe rowery stoją również przy polskich ulicach, m.in. ma moście Dworcowym w Poznaniu i w Łodzi.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze