Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Uwaga piesi - w jasnym ubraniu jesteście bezpieczniejsi

08-11-2010, kategoria Aktualności - Porady

Jesień i zima to okres znacznego pogorszenia warunków drogowych. Ze względu na wcześnie zapadający zmrok i gorszą widoczność, osobami w szczególnym niebezpieczeństwie są piesi, których o tych porach roku znacznie trudniej dostrzec. Choć w modzie na sezon jesienno-zimowy dominują szarości i czernie, trenerzy Szkoły Jazdy Renault przekonują, że ze względu na bezpieczeństwo najbardziej odpowiednie są jasne kolory.

Ciemny płaszcz odbija zaledwie 5% światła, podczas gdy ta sama część garderoby w kolorze jasnym odbija je już w około 80%.* Ta informacja jest szczególnie istotna nie tylko dla osób, które jesienną i zimową porą często poruszają się poboczami, ale także dla wszystkich, którzy korzystają z przejść dla pieszych. Pogorszenie warunków atmosferycznych i związana z tym ograniczona widoczność wpływają na wzrost potrąceń pieszych, którzy szczególnie teraz stają się mniej widoczni. Wybór odpowiedniego koloru płaszcza czy kurtki może bezpośrednio wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. W ubiegłym roku w wypadkach określanych jako najechanie na pieszego zginęło blisko 1 500 osób, a ponad 11 tysięcy zostało rannych.**

Pieszy, zakładając jasne ubrania, zwiększa prawdopodobieństwo, że zostanie dostrzeżony przez nadjeżdżającego kierowcę odpowiednio wcześnie, dając mu tym samym więcej czasu np. na ograniczenie prędkości i bezpieczne hamowanie. Jeżeli kierowca zauważy pieszego w ostatniej chwili, szanse na uniknięcie tragedii są minimalne – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Ponieważ pieszy nie jest niczym chroniony, w starciu z samochodem jadącym nawet z niewielką prędkością narażony jest na poważne, często śmiertelne urazy – dodają.

Optymalnym i najlepszym rozwiązaniem jest noszenie przez pieszych specjalnych elementów odblaskowych, takich jak kamizelki, smycze i opaski. Jednak jeśli nie jest to możliwe, warto pamiętać o zasadzie, że im jaśniejszy jest kolor ubrania pieszego, tym większe szanse na jego bezpieczeństwo.
Będąc pieszym, podczas pogorszonej widoczności pamiętaj o:
   - noszeniu ubrań w jasnych kolorach, które odbijają więcej światła niż ciemne
   - jasnych dodatkach do ciemnych ubrań (szalik, czapka, torebka)
   - noszeniu elementów odblaskowych
   - ostrożnym przechodzeniu przez jezdnię, nawet jeśli pozwala ci na to zielone światło
   - unikaniu słuchania muzyki w słuchawkach, np. idąc poboczem
   - poruszaniu się prawidłową stroną pobocza.


Źródła:
* Trygg Trafikk – The Norwegian Council for Road Safety
** www. policja.plLink do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze