Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

„Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawojazdy”

26-10-2010, kategoria Aktualności - Porady

„Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawojazdy” – informacje o programie.    W ubiegłym roku w naszym kraju doszło do 44 196 wypadków, w których życie straciło 4 572 osób. Szczególnie przerażają jeszcze dwie liczby: 5058 – liczba dzieci, które w nich ucierpiały oraz jeszcze tragiczniejsza: 128 które poniosły śmierć.

    W roku 1998 na polskich drogach zginęło 356 dzieci, a 10 306 zostało rannych. Równo dziesięć lat później – analogicznie – 146 i 5753 – o ponad połowę mniej. Czy to oznacza, że jest lepiej? Statystyki wskazują, że tak, ale co one znaczą dla tych 146 dzieci? Niemal każdemu z tych zdarzeń mogli zapobiec dorośli.

Statystyki braku wyobraźni
    Ponad 40% przypadków najtragiczniejszych zdarzeń z udziałem dzieci dotyczy potrąceń – tylko w roku ubiegłym w ten sposób życie straciło 51 dzieci, a 1874 odniosło obrażenia. W większości przypadków to dziecko wtargnęło na jezdnię, bawiło się w niebezpiecznym miejscu czy też poruszało się co prawda po poboczu, ale bez żadnych oznaczeń umożliwiających kierowcom zauważenie i wcześniejszą reakcję. Równie zaskakująca jest liczba wypadków spowodowanych przez małoletnich rowerzystów – nieoznakowanych, niewłaściwe wyposażonych lub jeżdżących w sposób niezgodny z przepisami. W roku 2009 mali miłośnicy dwóch kółek byli sprawcami 345 wypadków, w których zginęło 14 osób, a rannych zostało 368. Statystyki Komendy Głównej Policji są zastraszające, ale nie mniej przerażający jest fakt, że w bardzo wielu sytuacjach – mówiąc wprost – zabrakło wyobraźni dorosłego, a dokładniej mówiąc – właściwej edukacji.

Bądź nauczycielem życia
    Nauczycielem może być każdy z nas. Wystarczy w codziennych sytuacjach tłumaczyć dziecku, jak poruszać się w pobliżu miejsc dużego natężenia ruchu drogowego. Okazją do nauki może być choćby spacer, podczas którego nie tylko warto opowiadać o tym, jak się zachowywać, ale i pokazywać to samo własną postawą. Kolejnym elementem jest właściwe oznakowanie, zarówno pieszych, jak i rowerzystów, czyli popularne odblaski – mały detal, który ma wielką moc. Po zmroku dziecko, które nie jest wyposażone w elementy odblaskowe, jest widoczne dla kierowcy dopiero z odległości ok. 20 m – w wielu przypadkach nie daje to szans na reakcję. Z odblaskami pieszy jest widoczny nawet z odległości 300 m! Warto także korzystać z licznych programów edukacyjnych prowadzonych we współpracy z Komendą Główną Policji czy Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dobrym przykładem jest, realizowany już od pięciu lat przy wsparciu obu instytucji, program „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”.


Nasz wkład w poprawę wyników statystyk
    „Bezpieczna Jazda” jest programem edukacyjnym przeznaczonym dla uczniów klas IV publicznych szkół podstawowych. Jego celem jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy na temat zasad ruchu drogowego i zwiększanie ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Placówki biorące udział w akcji otrzymują bezpłatnie zestaw materiałów dydaktycznych – skrypty dla nauczycieli oraz zeszyty ćwiczeń dla uczniów zgłoszonych przez szkołę do programu. Wszystkie materiały edukacyjne wykorzystywane do realizacji programu zostały przygotowane przez ekspertów i pozytywnie zaopiniowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (DKOS-5002-27/07). Całkowity koszt związany z materiałami edukacyjnymi i nagrodami dla uczniów jest pokrywany przez organizatora.

    Dodatkową atrakcją jest, realizowany od trzech lat, konkurs towarzyszący programowi. Ma on na celu podjęcie przez uczniów inicjatywy, która zwiększa lub bezpośrednio promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym w najbliższym sąsiedztwie szkoły.

    W ciągu dotychczasowych czterech lat trwania akcji udział w niej wzięło 71 000 uczniów z 1636 szkół w całym kraju. O skuteczności programu świadczyć może fakt, iż dotychczas aż w 440 szkołach finałowe egzaminy zdali wszyscy przystępujący do nich uczniowie. Potwierdzeniem znajomości podstaw zasad ruchu drogowego i nagrodą zarazem są dla dzieci karty rowerowe, a także zestawy bezpieczeństwa – odblaskowe kamizelki i opaski. Od startu programu w roku 2007 takie pakiety otrzymało prawie 31 tysięcy dzieci. Najważniejszą nagrodą jest jednak ich bezpieczeństwo i świadomość, że odrobiły dobrze lekcję, która może uratować im życie.


Załączniki:

  1. Informacja "Zapraszamy publiczne szkoły podstawowe do programu „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”. kliknij, żeby pobrać dokument w formacie pdf lub kliknij, żeby pobrać dokument w formacie word


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze