Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych

02-10-2010, kategoria Aktualności - Porady

Przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstaje pomnik Ofiar wypadków Drogowych i Przestępstw. Kamień węgielny pod ten pomnik poświęcił 15 listopada 2009 roku, w dniu uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, ks. bp Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Trwają prace budowlane i w tym roku planowane jest postawienie pomnika w stanie surowym na trzecią niedzielę listopada, tak, aby w dniu pamięci i modlitwy za tych, co zginęli, można było w pomniku zapalić światło, które będzie dzień i noc płonąć. Zachęcamy, aby jako znak solidarności z tymi, którzy przeżywają śmierć najbliższych oraz jako znak naszej pamięci o zmarłych, zapalać znicz i postawić go na parapecie. Ten sposób pamięci od 4 lat, każdego 18 dnia miesiąca, podejmują uczestnicy drogi krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

W związku z trwającymi pracami przypominamy o możliwości składania przy pomniku krzyży przydrożnych, upamiętniających wypadek drogowy, jeśli ten krzyż - według tych, co go postawili - może być przeniesiony, bo już minął czas żałoby lub jest zniszczony i nikt nie wie, co z nim zrobić. Tu, przy pomniku będzie uszanowany i z należnym szacunkiem złożony w godnym miejscu.
Więcej informacji na ten temat na stronie http://pz.lap.pl/?id=news&pokaz=newsa&news_id=476

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w tym roku planowana jest także dwudniowa międzynarodowa konferencja pt. „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność” w dniach 20-22.11.2010 r. która rozpocznie się Mszą św. i modlitwą w intencji ofiar wypadków drogowych przy powstającym pomniku w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, a zakończy w sejmie RP wystąpieniami i referatami zaproszonych gości.

Informujemy że w Sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest księga pamięci ofiar wypadków drogowych. Jako świadectwo nieustannego towarzyszenia tym, którzy przeżywają żałobę, a także pamięci o tych, co odeszli, codziennie pali się na bocznym ołtarzu, przy księdze pamięci świeca, a każdego 10 i 18 dnia miesiąca modlimy się za zmarłych tam zapisanych. Powstaje specjalna strona internetowa, która prowadzić będzie księgę pamięci oraz informować o inicjatywach towarzyszących powstaniu Centrum Terapii po Traumie przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie budowy pomnika, który będzie nie tylko przypominał o tych, co zginęli, ale prowadził tych, co cierpią z powodu straty najbliższych po dramacie spowodowanym wypadkiem drogowym do poszukiwania nowych sił i sensu życia. Pozdrawiam x. ZbigniewLink do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze