| Akademia Motorowerowa Włodzimierza Gąsiorka
Jazda motorowerem szkolenie cz. 2 |
Skoro nauczyliśmy się ruszać i hamować, przystępujemy do etapu następnego, jakim jest jazda po łukach, zakrętach i wirażach. Nauczymy się wjeżdżać pod górę i z góry zjeżdżać.
Technika jazdy na zakrętach składa się z następujących elementów:
- oceny prędkości, z jaką bezpiecznie można przejechać zakręt drogi
- wykonania czynności, które tę prędkość pozwolą osiągnąć i utrzymać, a więc :
- wyhamowania pojazd, hamując zawsze oboma hamulcami i redukując bieg lub biegi
- doboru optymalnego toru jazdy po łuku.
Rozpoczęcie przyspieszania wiąże się ze zmianą biegu na wyższy i utrzymaniem prędkości, z jaką podróżujemy. Im łagodniejszy łuk, tym czynności jest mniej. Im bardziej zacieśniony, tym więcej czynności do wykonania, konieczność mocniejszego wyhamowania, redukcji nawet kilku biegów, a potem przyspieszenie, ze zmianą biegów na wyższe.
powiększ>>
 Rysunek 1. Schemat kolejnych etapów jazdy motorowerem po łuku. |
Błędy przed, na i po zakręcie:
- zła ocena prędkości na zakręcie:
- za wolno – nie jest groźne
- za szybko – bardzo groźne, bo spowoduje hamowanie w zakręcie, zmianę toru jazdy, a w efekcie wypadnięcie z drogi i najczęściej wypadek
- niezredukowanie biegu, co spowoduje, że w momencie, gdy powinniśmy już przyspieszać, na „wyjściu” z zakrętu brakuje nam mocy; przy dodawaniu gazu silnik dusi się, dławi, a często gaśnie.
- niewłaściwy dobór toru jazdy:
- najczęściej tor jazdy zacieśniamy na wejściu w zakręt, po czym pojazd wynoszony jest na zewnątrz i okazuje się, że brak drogi.
Pamiętajmy – zawsze należy zachować tzw. pas bezpieczeństwa – odcinek drogi, na który możemy „uciec”, gdy np. nagle zmienią się warunki jazdy.
|
Jazda pod górę
Jadąc pod górę wiemy, że będzie ciężko, bo góra stawia opory. Trzeba zmusić silnik, by osiągnął większą moc. Dodajemy gazu, a jak i to nie pomaga, redukujemy bieg na niższy. Jadąc pod górę, przesuwamy się na siedzeniu do przodu, pochylając w kierunku jazdy.
 Rysunek 2. Właściwa pozycja kierującego motorowerem w czasie jazdy pod górę. |
Błędy w czasie jazdy pod górę:
- brak przygotowania – zapewnienia rezerwy mocy, redukcji biegu na niższy
- nieumiejętność redukowania kolejnego biegu w czasie długiego podjazdu
- niewłaściwa pozycja na motorowerze, zbytnie przesuwanie się do tyłu, przez co poprzednie koło jest odciążone, utrudniając prowadzenie pojazdu po właściwym torze, zmniejszony efekt hamowania przednim hamulcem (przecież podstawowym).
|
Jadąc z góry:
Jadąc z góry, odchylamy się nieco do tyłu. Silnikowi jest „lżej”, więc można zmniejszyć gaz i zwiększyć przełożenie. O ile podczas jazdy pod górę silnikowi jest "ciężej", to w razie potrzeby łatwiej jest hamować. Gdy zjeżdżamy z góry, droga hamowania się wydłuża.
Trzeba pamiętać, aby drogi hamowania (odległość od przeszkody) nie zabrakło chociażby o centymetr!
 Rysunek 3. Właściwa pozycja kierującego motorowerem w czasie zjazdu z góry. |
Błędy w czasie jazdy z góry:
- zbytnie przesunięcie kierowcy do przodu, przez co zwiększa się obciążenie rąk, a to utrudnia sterowanie i dobór toru jazdy
- zbytnie dociążanie przedniego zawieszenia, co pogarsza komfort jazdy.
Najlepiej by było, żeby obciążenie jednośladu wynosiło po 50% na każde koło, co jest niemożliwe przy jeździe z góry i pod górę. Kierowca, przesuwając się do przodu lub do tyłu, może poprawić niekorzystne obciążenie poszczególnych kół.
|
 Rysunek 4. Rozkład nacisków na osie motoroweru podczas jazdy. |
Włodzimierz Gąsiorek
Wasze komentarze