Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Na kontrapasie nie jedziesz w dwóch kierunkach

29-07-2010, kategoria Aktualności - Porady


Kontrapas, czyli możliwość jazdy pod prąd jednokierunkowymi ulicami ma sprawić, że kierowcy lepiej zobaczą rowerzystów.


Letnia pora sprzyja rowerzystom, w kolejnym polskim mieście - Szczecinie - wybudowano kontrapas. Miasto prosi kierowców o zachowanie ostrożności. Ich pierwszy kontrapas - czyli część jezdni jednokierunkowej, na której rowerzystom wolno jeździć pod prąd - mierzy około 150 metrów.

Kontrapas jest na jezdni wyraźnie oznakowany. Na asfalt nałożona została czerwona farba z piktogramami rowerów. Rowerzyści liczą, iż kontrapasy powstaną także na pozostałych ulicach jednokierunkowych.

W Gdańsku zdecydowano się na najbardziej rewolucyjne rozwiązanie. Nie wyznaczono nawet kontrapasów, a jedynie zmieniono oznakowanie. Pod zakazami jazdy pod prąd doczepiono tabliczki, że ów zakaz nie dotyczy rowerzystów.

Dopuszczenie jazdy rowerem pod prąd jest popularnym i skutecznym rozwiązaniem promującym ruch rowerowy w centrach miast w wielu krajach UE, np. w Berlinie i w holenderskich miasteczkach - mówi Remigiusz Kitliński, oficer rowerowy, który był inicjatorem zmian w Gdańsku. - To rozwiązanie bardzo bezpieczne, ponieważ rowerzysta zachowuje kontakt wzrokowy z kierowcą nadjeżdżającego samochodu.W Krakowie zmiany mają objąć centrum i Kazimierz.

Już w dniu otwarcia konrapasa okazało się, że i kierowcy i rowerzyści nie do końca wiedzą, jak należy z niego korzystać. Bartosz Skórzewski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin wyjaśnia: kontrapas nie jest zwykłą ścieżką rowerową. Rowerzystów obowiązuje na nim ruch jednokierunkowy. Mogą nim jechać tylko pod prąd. Jeśli jedziemy w przeciwną stronę, tak jak samochody, wówczas musimy korzystać z jezdni. Prosimy więc kierowców, by nie trąbili na rowerzystów, którzy jadą ulicą tak jak oni. Niestety, z takim przypadkiem sam się spotkałem. Na kontrapas przeganiał mnie instruktor nauki jazdy i panowie montujący dodatkowe znaki drogowe. Rozmawiałem już na ten temat z urzędnikami w magistracie. Na kontrapasie wymalowane zostaną strzałki informujące rowerzystów o obowiązującym kierunku ruchu. Dlaczego po kontrapasie nie powinno się jeździć w obu kierunkach, choć jest wystarczająco szeroki? Rowerzysta, który jedzie tak jak samochody, wjeżdża pod prąd na parking za magistratem. Trudno też wtedy o bezpieczny skręt w prawo pod bramę i dalej na plac Armii Krajowej.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze