Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Test zderzeniowy samochodu z rowerem - zobacz

08-07-2010, kategoria Aktualności - Porady


Przemysłowy Instytut Motoryzacji chciał przypomnieć kierowcom, że wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. Przeprowadzono test, którego nie było dotychczas w całej Polsce.

Samochód rozpędza się do około 45 km/godz., wjeżdża w tył drugiego samochodu, a ten z siłą rozpędu wjeżdża w rowerzystę (manekina), który przewozi dziewięciomiesięczne dziecko. Efektami testu byli zaskoczeni sami organizatorzy.

- W tej konfiguracji, kiedy samochód uderzył w rowerzystę, a potem w mur, ani rowerzysta, ani dziecko, które było przewożone, nie mieliby szans przeżycia - mówi Tadeusz Diupero z PIM.

Rowerzyści w zderzeniu z autem nie mają szans - ostrzegają eksperci. Żeby uzmysłowić rozmiar tragedii, zorganizowali specjalny test zderzeniowy. Wyniki okazały się zatrważające. Nasze statystyki także są najgorsze wśród krajów unijnych. W całej Polsce rocznie ginie cztery razy więcej rowerzystów niż średnio w całej Unii Europejskiej.

Eksperci nie mają wątpliwości, że wypadków jest coraz więcej. Powód? - Brakuje u nas ścieżek rowerowych. Drugi powód, to jest kultura jazdy, zarówno rowerzystów jak i kierowców - przekonuje dr Jarosław Seńko z Politechniki Warszawskiej.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze