Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Kolejna mapa ryzyka na drogach - pobierz

04-07-2010, kategoria Aktualności - Porady

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, na zlecenie Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, opracowali mapy ryzyka na drogach województwa pomorskiego w latach 2007-2009.

Mapy powstały w ramach realizacji Europejskiego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP. Mapa prezentuje poziomy ryzyka bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną w wypadku drogowym na drogach krajowych i wojewódzkich województwa pomorskiego. Ryzyko przedstawiono za pomocą pięciostopniowej skali: kolor zielony oznacza najniższą klasę ryzyka (najwyższy poziom bezpieczeństwa), a kolor czarny najwyższą klasę ryzyka (najniższy poziom bezpieczeństwa).

Ryzyko indywidualne dotyczy każdego użytkownika dróg i mierzone jest częstością wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi na każdym odcinku drogi w stosunku do liczby pojazdów, które przejeżdżają przez ten odcinek w ciągu trzech lat objętych analizą.Mapa ryzyka indywidualnego na drogach województwa pomorskiego wskazuje, że:

  • "czarne odcinki" (tj. odcinki o najwyższym poziomie ryzyka) stanowiły 37% długości analizowanych dróg (w tym: 28% dróg krajowych i 41% dróg wojewódzkich)
  • "czarne i czerwone odcinki" (tj. odcinki o ryzyku niedopuszczalnym na podstawowej sieci dróg europejskich) stanowiły 71% długości analizowanych dróg (w tym: 73% dróg krajowych i 70% dróg wojewódzkich)
  • "zielone i żółte odcinki" (tj. odcinki o najmniejszym ryzyku) stanowiły 20% długości analizowanych dróg (w tym: 16% dróg krajowych i 22% dróg wojewódzkich)
  • 52% ogółu ofiar śmiertelnych i ciężko rannych ma miejsce na "czarnych odcinkach" (w tym 37% w przypadku dróg krajowych i 59% w przypadku dróg wojewódzkich).

Mapę ryzyka indywidualnego opracowano w oparciu o dane o wypadkach zebrane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W 2009 roku w woj. pomorskim miało miejsce 2 848 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 257 osób, a rannych było 3 641 osób. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych woj. pomorskie w 2009 roku zajmowało 8 miejsce w Polsce. Mapę można pobrać ze strony internetowej Programu: www.eurorap.pl.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze