Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Doświadczenia » Nasza szkoła
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Miasteczko ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 4 w Pyskowicach

23-06-2010, kategoria Nasza szkoła

Miasteczko ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 4 w Pyskowicach    Każdego roku na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków z udziałem dzieci. W 2009 roku w Polsce miało miejsce 5050 wypadów drogowych, w których uczestniczyły dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 128 dzieci poniosło śmierć, a 5058 doznało obrażeń.

    Niepokoi fakt, że często dochodzi do tych wypadków z powodu błędów dorosłych oraz że sprawcami wypadków wśród najmłodszych są głównie piesi i rowerzyści. Dlatego tak ważny jest nacisk kładziony na edukację z zakresu zasad ruchu drogowego.

    Szkoła Podstawowa nr 4 w Pyskowicach od wielu lat systematycznie bierze udział w akcjach i konkursach związanych z bezpieczeństwem na drodze. W ubiegłym roku szkolnym uczestniczyliśmy w programie ,,Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo – jazdy”. Uczniowie klas czwartych otrzymali bezpłatnie książki przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową, a następnie, po pomyślnym zdaniu egzaminu – kamizelki i opaski odblaskowe.

    Przeprowadzony w klasach program spowodował bardzo duże zainteresowanie tematyką związaną z prawidłowym stanem technicznym rowerów, przyswajaniem treści dotyczących przepisów ruchu drogowego oraz ogólnie rozumianą kulturą i bezpieczeństwem na drodze. Widząc wymierne efekty, jakie dał program, szkoła kontynuuje działania w latach kolejnych. W bieżącym roku szkolnym SP przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu z zakresu bezpieczeństwa na drogach towarzyszącego programowi ,,Bezpieczna jazda– moje pierwsze prawo jazdy” – edycja 2010. Partnerem programu jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Realizowany jest on z poparciem Biura Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodatkowo program wspierają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Patronat medialny objęła redakcja Super Expressu oraz portal www.wychowaniekomunikacyjne.org.

    Koordynator programu w szkole, Jolanta Chrzanowska, przygotowała i przeprowadziła inicjatywy mające na celu promocję zasad ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania na drodze. Uczniowie brali także udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który miał na celu podniesienie wśród uczniów poziomu kultury, wiedzy i umiejętności poruszania się w ruchu drogowym jako pieszych, kierujących rowerami oraz pasażerów. Drużyna zajęła 4 miejsce w rejonie, a dwa lata temu - pierwsze.

    Ponadto, wraz z przedstawicielami Straży Miejskiej, dokonano przeglądu sprawności rowerów. Wszystkie rowery, które pomyślnie przeszły przegląd, otrzymały Paszport Roweru, o czym pisaliśmy w kwietniu na stronach wpyskowicach.pl. Wszystkie działania zostały udokumentowane fotografiami, a następnie zamieszczone w albumie i wysłane na konkurs ,,Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”. Akcja służyła podniesieniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym w otoczeniu szkoły, a młodzież nabyła umiejętność odpowiedzialnego uczestniczenia w ruchu drogowym poprzez dbałość o sprawny technicznie rower i dobrą widoczność na drodze.

    Szkoła nr 4 znalazła się w gronie pięciu szkół z całej Polski, które zwyciężyły w konkursie, pokonując 600 innych. Jako autorzy zwycięskiego projektu, otrzymaliśmy nagrodę w postaci miasteczka ruchu drogowego składającego się z rowerowego toru przeszkód i zestawu znaków drogowych z sygnalizatorem świetlnym oraz zestawu rowerów młodzieżowych, a wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie – drobne upominki. Uroczyste przekazanie nagrody przez sponsora programu, firmę McDonalds Polska, miało miejsce 18 czerwca. Przybył koordynator programu w Polsce, przedstawiciel McDonalds, redaktorki z Dziennika Zachodniego i Przeglądu Pyskowickiego oraz zaproszeni goście: zastępca burmistrza Pyskowic Wiesław Leszczyński, komendant Straży Miejskiej Henryk Molenda z pracownikami. Na zakończenie uroczystości, uczniowie pokonali na nowiutkich rowerach tor przeszkód: równoważnię, tarkę, ósemki, korytarz z desek, slalom kółkowy żmijka, pochylnię, piaskownicę. Przejeżdżali pod wiszącą bramką, po korytarzyku z piaskiem, rynnie. A wszystko to, zwracając uwagę na rozstawione znaki drogowe. Uczniowie cieszą się z wygranej, ponieważ szkoła otrzymała kompletne wyposażenie miasteczka ruchu drogowego, pozwalające na przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową.

    Coroczne statystyki policji pokazują, jak wiele jest do zrobienia w zakresie wyeliminowania wypadków z udziałem dzieci, w tym w ich drodze do szkoły i jeździe na rowerze, dlatego promowanie bezpiecznych zachowań na drodze poprzez opisane akcje są niezwykle ważne i pożyteczne. Wizytówkę SP 4 można zobaczyć i więcej o programie przeczytać na portalu www.bezpiecznajazda.pl

Jolanta ChrzanowskaDodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze