Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Płock: Edukacja komunikacyjna przed wakacjami

14-06-2010, kategoria Aktualności - Porady


Strażnicy z Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej w Płocku od kilku dni prowadzą w szkołach zajęcia mające na celu przygotowanie najmłodszych mieszkańców do bezpiecznego letniego wypoczynku, wiele uwagi poświęcając edukacji komunikacyjnej.

- Program spotkań w szkołach podstawowych i miejskich przedszkolach przebiega pod hasłem „Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską i Lwem Honorkiem”. Zależy nam, aby w okresie wakacji dzieci nie stały się ofiarami: kradzieży, agresji czy przemocy. Dlatego też nasze przedwakacyjne prelekcje mają na celu kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach mogących wystąpić w okresie wakacji oraz utrwalenie prospołecznych postaw wśród uczniów. Program zajęć ma uświadomić dzieciom, iż z pozoru beztroskie wakacyjne zabawy mogą być niebezpieczne, jeśli odbywają się w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych, m.in. blisko zbiorników wodnych, ulicy, placów budowy.

Program spotkań obejmuje również zagadnienia mające na celu uświadomić dzieciom, jakie sytuacje i zachowania stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia, m.in. kontakt z urządzeniami elektrycznymi, gazowymi, wodą, niebezpiecznymi przedmiotami, lekarstwami. Szczególny nacisk strażnicy położyli na kontakt z obcymi oraz na uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z nieumiejętnego obchodzenia się ze zwierzętami, a także niebezpieczeństwa wynikającego ze złego zachowania na drodze. Żeby zajęcia o bezpiecznych wakacjach były jak najbardziej atrakcyjne dla słuchaczy, strażnicy z Zespołu Profilaktyki prowadzą je przy pomocy prezentacji multimedialnej, w której narratorem udzielającym cennych rad dzieciom jest ich przyjaciel - Lew Honorek. Warto zauważyć, iż strażnicy kilkakrotnie podczas zajęć powtarzają dzieciom, do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zaistnienia zagrożenia, a także uczą, jak korzystać z numerów alarmowych.
Specjalnie z myślą o letnim wypoczynku Straż Miejska w Płocku przygotowała dla dzieci kolorowy plakat zawierający niezbędne informacje, jak bezpiecznie spędzić wolny czas od szkoły.

Na zakończenie zajęć każda klasa otrzymuje od strażników duży kolorowy plakat z radami Lwa Honorka dotyczącymi bezpiecznego letniego wypoczynku. Ponadto każdemu dziecku wręczana jest również kolorowa zakładka do książek zawierająca informację, jak należy się zachować w różnych sytuacjach. Zakładka może służyć także jako linijka. Strażnicy proszą wychowawców, aby plakat z radami Lwa Honorka umieszczany był w klasie w widocznym miejscu, żeby dzieci cały czas utrwalały sobie zasady bezpiecznych zachowań podczas wakacji - poinformowała nas mł. insp. Jolanta Głowacka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku.
Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze