Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Edukacja współpasażerów

10-05-2010, kategoria Aktualności - PoradyW Warszawie ruszyła nowa kampania - „Przyjacielu ustąp miejsca” - Zarządu Transportu Miejskiego. Urzędnicy chcą pomóc kobietom w ciąży, które nie zawsze mogą liczyć na życzliwość współpasażerów. Plakaty informacyjne pojawiły się we wszystkich środkach komunikacji publicznej.

Zachęcamy do tego, by po prostu ustępować miejsca kobietom w ciąży - mówił w "Witaj Warszawo" Igor Krajnow, rzecznik ZTM. - Szczególnie osoby młode niejednokrotnie nie zwracają uwagi na kobiety w ciąży - podkreślał rzecznik. - Patronat merytoryczny nad akcją sprawuje Instytut Matki i Dziecka. Przy realizacji kampanii współpracuje miesięcznik „M jak mama”. Patronem medialnym jest portal dlaStudenta.pl.

Jest to pierwsza z zaplanowanych akcji. Problematyka pomocy i ustępowania miejsca wszystkim potrzebującym - starszym, niepełnosprawnym, kobietom w ciąży - jest wpisana na stałe w działania edukacyjno-informacyjne ZTM. Chcemy, aby jej przesłanie przebijało się na co dzień do świadomości pasażerów komunikacji publicznej, szczególnie do młodych ludzi. Promowania postaw pasażera uczulonego na potrzebujących pomocy nie ograniczamy do apelowania o ustępowanie miejsca tylko tam, gdzie znajdują się miejsca oznaczone piktogramami. Bądźmy pomocni we wnętrzu pojazdu, na przystanku, na peronie.

Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka: Od początku naszej działalności wspieramy zdrowie dzieci i kobiet, a szczególną troską otaczamy kobiety w ciąży, które często czują się niezrozumiane i pomijane przez społeczeństwo. Niestety, nie jest rzadkością okazywanie niechęci i ignorowanie kobiet w ciąży w środkach komunikacji publicznej. Dlatego potrzebne jest uprzytomnienie wszystkim, że ustępując miejsca kobiecie ciężarnej, dbamy przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo jej nienarodzonego dziecka, a nie tylko o jej samopoczucie. Warto tę wiedzę przenieść na inne aspekty i sytuacje w codziennym życiu. Angażując się w tę kampanię mamy nadzieję, że przyczynimy się do podniesienia świadomości pasażerów komunikacji publicznej i uczulenia na sytuację kobiet w ciąży, co skutecznie przyczyni się do ograniczenia niemiłych zdarzeń. Dlatego apelujemy o okazanie szacunku i troski przyszłym mamom.

Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze