Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Lekcje komunikacyjne dla pierwszoklasistów

27-04-2010, kategoria Aktualności - Porady


Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozpoczął realizację pilotażowego programu edukacyjnego dla dzieci pod nazwą „ABC Bezpieczeństwa”. Lekcje komunikacyjne przygotują pierwszoklasistów z Pragi Północ do bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej.

Scenariusz lekcji opracowali pracownicy ZTM. Najmłodsi uczniowie - w prosty i praktyczny sposób - uzyskają wiedzę na temat bezpiecznego dojścia do przystanku, wsiadania i wysiadania, odpowiedniego zachowania w środkach komunikacji miejskiej i na przystankach, korzystania z kasowników, używania przycisków „na żądanie” i tzw. ciepłego guzika.

Pilotażowe zajęcia przeprowadzono w autobusie i tramwaju, podczas Dni Transportu Publicznego, we wrześniu ubiegłego roku. Uczestniczyli w nich najmłodsi uczniowie z bielańskiej Szkoły Podstawowej nr 77. Zajęcia przeprowadzili wówczas czterej pracownicy ZTM - Marcin Kozoń i Rafał Lamch, Witold Naczulski oraz Tomasz Gucze. Uruchomienie cyklicznych lekcji w autobusach i wprowadzenie zajęć do programów kilku warszawskich szkół było możliwe dzięki współpracy ze stołecznym Biurem Edukacji oraz największym warszawskim przewoźnikiem – Miejskimi Zakładami Autobusowymi.

Konspekt zajęć opracowały metodyczki z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń - Teresa Turkowska i Anna Wiśniewska. Konspekt lekcji komunikacyjnych ZTM wraz z okolicznościowym folderem „ABC Bezpieczeństwa” trafił już do nauczycieli. W pilotażowych lekcjach komunikacyjnych wezmą udział uczniowie klas I ze szkół podstawowych z terenu dzielnicy Praga Północ. Zajęcia są prowadzone od 19 kwietnia do 14 czerwca. Później program obejmie kolejne dzielnice Warszawy.Link do źródła:
Informacja za

Serwis informacyjny Prawo Drogowe@NEWS


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze