Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Rowerowa Polska - Rowerowa Europa

13-04-2010, kategoria Aktualności - Porady

Choć ruch rowerowy jest w Polsce dziesięciokrotnie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej, to wypadków z udziałem rowerzystów jest znacznie więcej - alarmowali uczestnicy konferencji "Rowerowa Polska - Rowerowa Europa". W konferencji, zorganizowanej w Sejmie przez Parlamentarną Grupę ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej, wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, organizacji pozarządowych oraz specjaliści ds. transportu rowerowego w Niemczech.

Uczestniczący w konferencji rowerzyści z organizacji "Miasta dla rowerów" podkreślali, że wiele przepisów w polskim prawie drogowym jest sprzecznych z obowiązującą w Polsce Konwencją Wiedeńską i wprowadza rowerzystów w błąd. Marcin Hyla z organizacji Miasta dla rowerów wyjaśnił, że niezgodne z konwencją są przepisy dotyczące pierwszeństwa pojazdów na skrzyżowaniu, nakazujące przepuszczanie przez rowerzystów samochodów, a także te dotyczące zakazu transportowania dzieci w przyczepach ciągniętych przez rowerzystów.

Działacze "Miasta dla rowerów" postulowali m.in., by przepisy drogowe zezwalały parze rowerzystów na jazdę równoległą wtedy, gdy nie powoduje to niebezpieczeństwa w ruchu oraz zapewniały amatorom dwóch kółek korzystanie z pasa chodnikowego w trudnych warunkach pogodowych. Przypomnijmy, iż w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które uwzględniają postulaty rowerzystów. Nadzieję, że prace sejmowe nie będą trwały długo - wyraziłała Ewa Wolak. Dzięki udziałowi w pracach parlamentarnej „Grupy rowerowej” posłów ze wszystkich formacji jest szansa na ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie i szybkie uchwalenie nowelizacji przepisów.

Posłanka Ewa Wolak oraz wiceminister infrastruktury, Radosław Stępień podczas obrad konferencji "Rowerowa Polska - Rowerowa Europa"


Otwarcia konferencji dokonali: posłanka Ewa Wolak z Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej; minister Radosław Stępień (Ministerstwo Infrastruktury) oraz Cezary Grochowski (ogólnopolska sieć organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów”, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa). Następnie wygłoszono wystąpienia: „Nowelizacja polskiego prawa w zakresie ruchu rowerowego w kontekście standardów prawnych państw UE oraz Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym. Efekty dialogu społecznego. Doświadczenia Zespołu ds. Ścieżek Rowerowych w GDDKiA” - Marcin Hyła, ogólnopolska sieć organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów”, dr Tadeusz Kopta, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; „Polityka rowerowa Republiki Federalnej Niemiec – rola udziału społecznego”, Michael Haase, ISUP Ingenieurbüro für Systemberatung und Planung GmbH, Dresden; „Długofalowe efekty realizacji gdańskiego rowerowego projektu inwestycyjno-promocyjnego rozwoju infrastruktury rowerowej. Obecna polityka rowerowa Gdańska”, Remigiusz Kitliński, Urząd Miejski Gdańsk; „Udział społeczny w planowaniu przestrzennym oraz rozwoju systemu transportowego na poziomie lokalnym. Przegląd reprezentatywnych przypadków”, Sascha Baron, IMOVE Institut für Mobilität & Verkehr, Technische Universität Kaiserslautern; „Zmiany jakościowe w polityce rowerowej Wrocławia w związku z powołaniem stanowiska oficera rowerowego”, Daniel Chojnacki, Urząd Miejski Wrocławia oraz „Polityka rowerowa Warszawy. Udział społeczny w procesie tworzenia infrastruktury rowerowej”, Marcin Czajkowski, Biuro Drogownictwa i Komunikacji, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Podsumowanie i dyskusję uzupełniającą z udziałem prelegentów, prowadził dr Tadeusz Kopta z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze

  • Dnia 14-06-2011 11:58 - napisał(a) prawda

    Jest bezpieczniej ?Jeżeli potwierdzi się to ,że po wprowadzeniu nowych przepisów związanych z ruchem rowerowym i po ostatnim aktywnym propagowaniu korzystania z rowerów , przy braku dostatecznej ilości dróg dla rowerów i jeżdżenia nimi głównie zatłoczonymi ulicami i chodnikami - zwiększy się ilość rowerzystów poszkodowanych i ginących w wypadkach . To pytania o taki stan rzeczy powinny być kierowane do poseł Ewy Wolak i Oficerów Rowerowych, gdyż to oni byli aktywnymi działaczami rowerzystów i tzw. propagatorami roweromanii za wszelką cenę .Trzeba porównać dlaczego w przykładowych zagranicznych miastach na które powołują się tak chętnie wymienieni jak w Kopenhadze ,Amsterdamie, Hanowerze nie giną lub b. mało ginie rowerzystów a u nas w Polsce po akcji medialnej i propagandowej od pół roku giną ,zostają ranni rowerzyści i ma to tendencję zwyżkową. Zwyżkową - w ostatnich kilku miesiącach z zaleceniem monitorowaniem następnych miesięcy?Czy jest bezpiecznie i czy jesteśmy przygotowani do tak dużego ruchu rowerów mentalnie ,dostateczną wiedzą z przepisów i zachowania , infrastrukturą rowerową te pytania chciałbym zadać pani Ewie Wolak i Oficerom Rowerowym ? Czy nowe przepisy dają poczucie bezpieczeństwa i czy rzeczywiście chronią bez udziału dobrej woli ,należytej wiedzy ,wzajemnej tolerancji wszystkich uczestników ruchu tzn. pieszych ,rowerzystów ,zmotoryzowanych .Czy roweromania nie przyszła trochę za wcześnie do naszych miast gdyż wiele istnień ludzkich by ocalało ?ktoś kiedyś napisał ,że wykorzystujesz statystykę do straszenia i ,że ludzie ginęli i będą ginąc .Nie o to chodzi -bo piszę co jest tego przyczyną i jak temu zapobiec i nie wolno udawać lub nie wiedzieć ,że problemu nie ma. Bo nie chciałbym być w skórze ojca czy męża który powie gdyby syn czy żona nie pojechał(a) na zatłoczoną ulicę to by żył(a) .Moje zdanie jest takie skoro nie ma dostatecznej ilości dróg dla rowerów i dobrych i bezpiecznych dróg , propagowanie roweromanii było nierozsądne i przedwczesne a przypuszczam ,że ma to podtekst także polityczny np. o głosy poparcia dla przyszłych wyborców .