Doświadczenia - Portal Edukacyjny - Wychowanie Komunikacyjne
Nauczyciele » Aktualności
Powiększ tekst:
Powiększ tekstPomniejsz tekst

Rowerzyści w Sejmie

13-04-2010, kategoria Aktualności

18 marca 2010 r., plenarne obrady Sejmu RP poświęcono noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym. Proponowane zmiany dotyczą bezpieczeństwa rowerzystów, rowerzystów, dostosowania polskich przepisów rowerowych do obowiązujących standardów europejskich itd.

Porządek obrad rozszerzono o:
  - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (druk nr 2640)
  - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (druk nr 2655)
  - pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (druk nr 2749)
  - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (druk nr 2771).

Posłanka Ewa Wolak z PO, z parlamentarnej grupy rowerowej, powiedziała IAR, że nowelizacja wprowadza między innymi pierwszeństwo dla rowerów na drodze oraz daje więcej praw rowerzystom. Najważniejszą z planowanych zmian jest jednoznaczne określenie pierwszeństwa dla rowerzystów jadących drogą rowerową, wzdłuż drogi głównej, nad samochodami skręcającymi w drogi podporządkowane oraz z nich wyjeżdżającymi. Polska jest ostatnim krajem w Europie, w którym rowerzyści jadący drogą dla rowerów muszą ustępować pierwszeństwa samochodom.

Projekt zakłada również likwidację kilku prawnych absurdów, takich jak zakaz przewożenia dzieci w przyczepce rowerowej, zakaz jazdy rowerów na oponach z kolcami. W ustawie zaistnieje też "rower wielośladowy" - czyli riksza. Według statystyk, w Polsce jest najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów, przy dziesięciokrotnie mniejszym ruchu rowerowym niż w krajach Europy Zachodniej.


Dodaj komentarz
Kod weryfikujcy
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 


Wasze komentarze